Resident Evil Sunumu Sırasında Gösterilenler

Resident Evil ve Silent Hill ile dolu bir hafta geçirmeyeli uzun vakit olmuştu. Yıllardan sonra birebir heyecanı tekrar yaşıyoruz dersek, yanlış bir telaffuz olmaz. Evvelki gün gerçekleştirilen Silent Hill sunumunun coşkusu dinmeden, bugün de Capcom sahneye çıktı. Yeni Resident Evil sunumu ile hem dördüncü oyunun yine imali, hem de Village Gold Edition hakkındaki son gelişmelerden haberdar olduk. Ayrıntılar haberimizde.

Resident Evil Sunumu Sırasında Neler Gördük?

Hemen çabucak yarım saat kadar süren sunum sırasında, Resident Evil Village Gold Editon ve Resident Evil 4 ile ilgili yeni ayrıntılar ve fragmanlar ile karşılandık. Bizler de bunları haberimizin içeriğinde sizler için bir ortaya getirelim istedik. Hazırsanız, başlayalım?

Resident Evil Village Gold Edition

Sunumun açılışında, Resident Evil Village Gold Edition için bir öykü fragmanı yayınladı. Fragman aslında ana senaryodan aşina olduğumuz sahnelerin oynanış kısımlarıyla harmanlanmış hali, fakat bu sefer her şeyi üçüncü kişi bakış açısından görüyoruz. Bu bakış açısı, halihazırdaki animasyonlara elbette yenilerini de ekliyor.

Fragmanın ilerleyen kısımlarında, Winters’ Expansion ile gelecek olan Shadows of Rose içeriğine ait sahnelerle de karşılaşıyoruz. Bizleri bir oldukça farklı bir öykünün beklediğine kuşku yok. Bu içerik birebir vakitte, daha evvelce de söylediğimiz üzere Winters ailesinin kıssasına de son noktayı koyacak.

Capcom tarafından söylenene nazaran, Altmış dakika uzunluğunda bir demo daha yayınlandı. Bu yeni demo ile üçüncü kişi bakış açısını deneyebileceksiniz. Ne var ki birinci kişi bakış açısından da oynayabilmek mümkün olacak.

Resident Evil Re:Verse

Her ne kadar şu an için, oyuncuların geneli açısından düşündüğümüzde, pek bir heyecan yaratmamış olsa da Resident Evil Village oyununun standart yahut Gold sürümünü almış olan oyunculara fiyatsız olarak verilecek olan Resident Evil Re:Verse de 28 Ekim 2022 tarihinde yayınlanacak.

Tam bir çapraz platform dayanağının sunulacağı çok oyunculu oyun için Village sahiplerinin 23 – 26 Ekim 2022 tarihine erişimde bulunabilecekleri bir erken erişim süreci olacak.

Çıkış gününde altı karakter, beş yaratık, iki harita, meydan okuma vazifesi, otuzuncu düzeye kadar açılan Battle Pass ve dahası olacak. Capcom, ilerleyen vakit zarfında şimdilik üç güncellemenin yayınlanacağını ve üç yeni karakterin, yeni bir haritanın, yeni bir yaratığın, on yedi yeni kostümün, üç yeni meydan okuma misyonunun ve 30 ile 60 ve 61 ile 90 ortası düzeyleri açan iki Battle Pass’in ve daha fazlasının olacağını söyledi.

Bir öteki dikkat çeken duyuru ise, son çıkan Resident Evil oyunlarının Switch konsoluna geliş tarihleri. Ne var ki bu oyunları yalnızca bulut servisi üzerinden erişerek oynayabileceksiniz. Resident Evil 2 için 11 Kasım 2022, Resident Evil 3 için 18 Kasım 2022 ve Resident Evil 7: Biohazard için de 16 Aralık 2022 tarihi verilmiş. Resident Evil Village ise 28 Ekim 2022 tarihinde Mac ve Switch konsoluna çıkışını gerçekleştirecek.

Resident Evil 4

Yeniden üretim Resident Evil 4, elbette bizleri daha çok heyecanlandıran kısım oluyor. 24 Mart 2023 tarihinde satışa sunulacak olan oyun, PC (Steam), PlayStation 4, PlayStation 5 ve Xbox Series için satışa sunulacak. Ne yazık ki şu an için Xbox One versiyonu da resmiyet kazanmış değil.

Üretici Yoshiaki Hirabayashi tarafından yapılan sunum sırasında, oyun için hem açılış kısmını gördüğümüz bir oynanış gösterimi yapıldı hem de etkileyici bir fragman yayınlandı.

Oynanış kısmında, standart düşman tipi diyebileceğimiz Ganados ile birinci müsabaka anını görebiliyoruz. Bildiğiniz üzere geliştirici grubun, Las Plaga’nın yol açtığı çılgınlığı gösterebilmek için dizaynda değişikliğe gidileceğini öğrenmiştik. Çağdaş tasarım teknikleri ve gelişmiş görsellik ile bu standart düşmanların yeni oyunda nasıl göründüklerine dair fikir sahibi olabiliyoruz.

Oynanış kısmındaki çatışma anlarında düşmanların hücumlarını, kovalamacayı ve sıyrılmayı görebiliyoruz. Leon karakterinin silahları ve yakın aralı çatışma hareketleri artık düşmanların ataklarını savuşturma ve bıçak ile bitirici darbe indirme yeteneği de içerecek. Esasen köy meydanındaki çatışma sırasında net bir örnek görebiliyoruz.

Oynanış görüntüsünde ayrıyeten meşhur tüccarımızı da görüyor iken, satın alma, satış yapma, silahlarımızı geliştirme ve takas yapma ekranı da görülebiliyor. Az bulunan mücevherler için özel mükafatlar ve daha öteki eşyalar için değiş-tokuş yapabilmek de mümkün olacak.

Videoda, orjinal oyundaki en büyük yardımcılarımızdan birisi olan çantamız da kendisini gösteriyor.

24 Mart 2023 tarihinde satışa sunulacak olan Resident Evil 4 halihazırda PlayStation, Steam ve Xbox mağazalarından standart ve Deluxe olmak üzere iki farklı sürüm ile ön-sipariş ile satın alınabiliyor. Bunlara ek olarak, bir de koleksiyoncu sürümünün olduğunu da söyleyelim.

Deluxe, kostümler, silahlar, bir hazine haritası ve dahası olmak üzere oyun içi içerik ile geliyor iken, koleksiyoncu sürümü ise Deluxe içeriğine ek olarak, Leon Scott Kennedy figürü, fizikî harita, sanat kitabı ve dahası ile oyuncuların beğenisine sunulacak.

Standart sürümü ön-sipariş ile almanız durumunda Attach Case: Gold ve Special Charm: Handgun Ammo üzere oyun içi mükafatlarını olacak. Deluxe yahut koleksiyoncu sürümü ön-sipariş ile satın alan oyuncular ise ekstradan Attache Case: Classic ve Special Charm: Green Herb eşyalarına sahip olabilecekler.

Başa dön tuşu