Disksiz Xbox One S tasarımı ve fiyatı ortaya çıktı!

Uzun vakittir konuşulan Xbox One S ‘All Digital Edition‘ sürümünün tasarımı ve satış fiyatı sızdı. İçerisinde ön yüklemeli üç oyun bulunduracak olan aygıt ile ilgili detaylara gelin birlikte bakalım.

Disksiz Xbox One S tasarımı ve fiyatı ortaya çıktı!

Bilindiği üzere, Microsoft bir müddettir disk şoför olmayan bir Xbox One modeli üzerinde çalışıyordu. Microsoft, disk şoförünü konsoldan çıkartarak hem maliyeti düşürmeyi, hem de Xbox Store kullanımını artırmayı amaçlıyor. Artık ise duyuru tarihi yaklaşırken bu konsolun sızan yeni imgelerine kavuştuk.

Cihazda disk şoförü bulunmuyor. Xbox One S All Digital özel ismiyle satışa sunulması beklenen yeni Xbox oyun konsolunda isminden da anlaşılacağı üzere artık her şey ‘dijital’ yani fizikî oyun diskleri tarih oluyor. Konsolun özellikleri mevcut Xbox One S‘lerden farklı değil; bu sebeple de konsolun ismi korunarak yalnızca ‘All Digital‘ ibaresi eklenmiş. 

CD ihtiyacını ortadan kaldırarak büsbütün dijital olarak gelecek olan bu yeni sistem, 16 Nisan’da tanıtılabilir ve 7 Mayıs’a kadar Avrupa’ya ulaşabilir. Şayet bu tarihler hakikat çıkarsa, öteki ülkeler için de benzeri bir vakit aralığının geçerli olması bekleniyor. 

WinFuture‘ın kaynaklarına nazaran konsol 1 TB hard diske sahip olacak ve bunun da fizikî medya olmadan kâfi ölçüde depolama alanı sunacağı varsayım edilmekte. Başka detaylarından bahsedecek olursak; 4K görüntü oynatma ve HDR takviyesi bulunuyor. 

Cihazın Avrupa satış fiyatı da aşikâr oldu. Xbox One S‘in diskli sürümü 249.99 Euro fiyat etiketiyle satılırken, disksiz sürüm ise 229.99 Euro’dan alıcısına ulaşacak. Sızıntıya nazaran bu fiyatın içerisinde tek bir denetim kolu ve ön yüklemeli üç oyun bulunuyor. Aygıt ile birlikte gelecek olan oyunlar ise, Minecraft, Sea of Thieves ve Forza Horizon 3‘den oluşuyor. 

Disksiz bir oyun konsolunun oyun severler tarafından nasıl karşılanacağı çok uzun müddettir merak ediliyor. Şayet disksiz sistem başarılı olursa, yeni kuşak oyun konsollarında büsbütün dijital sistemler görme ihtimalinin artacağı düşünülüyor.

Disksiz oyun konsolları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Diskli sürümü mü, yoksa disksiz sürümü mü tercih ederdiniz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu