The Last of Us Part 1 Neden Part 2’nin Mekaniklerini İçermiyor?

Geliştirici Naughty Dog, The Last of Us Part 1 oyununun neden The Last of Us Part 2 mekaniklerini içermediği tarafındaki merakı giderecek bir açıklamada bulundu. Ayrıntılar haberimizde.

The Last of Us Part 1, The Last of Us Remake ismiyle ortaya çıkmıştı. Jason Schreier tarafından hazırlanan raporda, The Last of Us Part 2 motorunun kullanılmakta olduğu ve DualSense kolunun dokunsal geri bildirim ve uyumsal tetikleyiciler ile PlayStation 5 konsolunun gücünden de sonuna kadar istifade edileceğini ortaya koymuştu. Dahası ise devam oyun oyunundaki animasyonların ve oynanış mekaniklerinin de The Last of Us Remake oyununa aktarılacağı söylenmişti.

Ne var ki yine üretim olduğu söylenen oyun, Part 1 ismiyle duyurulmuştu. PC ve PlayStation 5 için temelden tekrar yapılan oyun için raporda bahsedilen ayrıntıların büyük bir kısmı onaylanmıştı. Onaylanmayan kısım ise devam oyununda kullanılan oynanış mekanikleriydi ve bu da genel olarak oyuncuların reaksiyonunu çekmişti. Esasen Naughty Dog da bu bağlamda oyunu bir ‘yeniden yapım’ olarak nitelendirmekten her seferinde kaçınmıştı. Pekala oynanış mekanikleri açısından yenilenmiş oyunda, neden The Last of Us Part 2 mekaniklerini göremedik?

The Last of Us Part 1, Part 2’nin Mekaniklerini Neden Sunmadı?

Oyunun çıkışından evvel PlayStation Twitter hesabı üzerinden yayınlanan ve revize edilmiş görsellere ve oynanışa derinlemesine bakışın atıldığı görüntüye yapılan geri dönüşlerden birine geri dönüş yapan Kıdemli Etraf Kaplaması Sanatkarı Jonathan Benainous, yepyeni oyunun esasen bu halde planlanmadığı için yüzüstü yere uzanmanın oynanışa ve çatışma alanına olumsuz tarafta tesir edeceğini söylemişti.

Part 1 oyununun sıfırdan yapılmış olması düşünüldüğünde, elbette kabul edilebilir bir geri dönüş olmadığı ortada. Fakat daha sonradan ayrıntılı bir açıklamada bulunan Oyun Direktörü Matthew Gallant, sakınmanın ve yüzüstü yere uzanmanın Ellie karakterin çatışma tarzının bir kesimi olduğunu ve Part 1’e dahil edilmesinin tansiyonun büyük ölçüde azaltacağını lisana getirdi.

“The Last of Us Part 1 için sakınmayı ve yüzüstü yere uzanmayı düşündüğümüzde, bu oyunu yaparken koruma etmeyi istediğimiz en kıymetli şey Joel olarak oynama hissiyatıydı ve aslında sakınma ve yüzüstü yere uzanma eklentisi farklı bir hedefin peşinden gitmeydi. The Last of Us Part 2’de, Ellie olarak oynadığınızı hissetmenizi istedik. Düşmanlarınızın önüne geçmek için kullanabileceğiniz çok farklı yetenek ve teknik setleri olan bir bayan. Ellie üzere hissettirmek için manzaranın o tarafını istedik ve Joel’un da Joel üzere hissettirmesini istedik.”

Açıklamanın devamında Part 1’in bütünlüğü koruyacak biçimde tasarlandığını ve Tıkırdayanlar ile başa çıkabilmek için bir sürü farklı stratejinin olduğu söyleyen Gallant, sakınmanın hem tertibi bozacağını hem de tansiyonu azaltacağına dikkat çekti. Sahiden hayranlık uyandırıcı bir tecrübesi riske atmayı istemedikleri için Part 2’nin mekaniklerini aktarmayı uygun bulmamışlar.

Başa dön tuşu