Ucuza Oyun Alabileceğiniz Steam Alternatifi 7 Platform

Steam’e art arda gelen zamların ardından ucuza oyun alabileceğiniz 7 platformu sizler için sıraladık. Bu platformlar sayesinde oyun alışverişlerinizi çok ucuza getirebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda Steam’in oyun geliştiricileri için sunduğu “Pricing Tool”daki tavsiye edilen dolar kurunun yıllar sonra 1.8’den 10’a yükselmesi etkilerini iyiden iyiye göstermeye başladı. Öyle ki Rockstar Games, From Software ve ülkemizdeki oyuncular için yerel fiyatlandırma sunan CD Projekt RED başta olmak üzere neredeyse tüm oyun geliştiricileri %400’e varan zamlarla oyun fiyatlarını güncelledi.

Tabii ki durum böyle olunca oyun almakta en hafif tabiriyle bir rüya oldu. Fakat oyun alabileceğiniz tek yerin Steam olmadığını unutmamak lazım. Gelin Steam dışında uyguna hatta kimi zaman bedavaya oyun alabileceğiniz 7 platforma yakından bakalım.

Oyun satın alamasanız da pek çok oyuna bedavaya sahip olabileceğiniz sudan ucuz platform: Amazon Games

Amazon’un ücretli abonelik sistemi olan Amazon Prime’a dahil olan Amazon Games, her ne kadar direkt olarak oyun satışı yapmasa da her ay pek çok oyunu ve oyun içi öğeyi ücretsiz olarak kütüphanenize eklemenize izin veriyor. Amazon Games tarafından verilen pek çok oyun bağımsız geliştirici tarafından yapılan ya da eski oyunlar olsa da kimi zaman 1 yıllık abonelik ücretinin parasını  çıkartabileceğiniz AAA yapımlar da ücretsiz veriliyor.

Amazon Prime Gaming ile gelen tüm ücretsiz oyunlara erişmek, ayrıca Amazon alışverişlerinizde ücretsiz kargo, özel indirimler ve Yüzüklerin Efendisi dizisinin de yayınlanacağı Amazon Prime Video içeriklerini izlemek için aylık yalnızca 7,90 TL’ye Amazon Prime abonesi olabilirsiniz.

Amazon Prime Gaming’in Şubat Ayı Oyunları Belli Oldu: Morrowind Dahil Toplamda 9 Oyun Ücretsiz Olacak

Henüz zam gelmediği için Steam’e en büyük alternatif: Epic Games Store

Ülkemizde her ne kadar haftada bir bedava oyun almak için ziyaret edilen bir platform olarak görülse de Epic Games, henüz dolar kurunu güncellemediği için şu anda Steam’e en iyi alternatiflerden birisi. Özellikle indirim dönemlerinde Epic Games’in bolca bedava oyun verdiğini ve indirim kuponlarıyla çok uygun fiyata oyun alabileceğini de hatırlatalım.

Steam ve Epic’ten sonra belki de en iyi alternatif: GOG.com

Eğer halihazırda Amazon Games’i kullanıyorsanız GOG’u mutlaka görmüş veya duymuşsunuzdur. CD Projekt tarafından kurulan GOG, ara sıra verdiği bedava oyunların yanı sıra uygun fiyatlı oyunları ve sık sık düzenlenen indirimleriyle birkaç günde bir kontrol edebileceğiniz güvenilir bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Platformun kendi uygulaması olan GOG Galaxy ise tüm oyun hesaplarınızı bağlayarak kütüphanenizi tek bir yerde toplayabileceğiniz başarılı bir uygulama.

1 oyun parasına 5 oyun alabilirsiniz: Humble Bundle

Ülkemizde çok fazla popüler olmasa da tüm dünyada en çok kullanılan oyun platformlarından birisi olan Humble Bundle’ın çalışma mantığı biraz alışmışın dışında. Bu platformda isterseniz tek bir oyun alabilir isterseniz de 1 oyun parasına birkaç oyuna sahip olabilirsiniz. Platformun en dikkat çeken özelliğiyse bu paketlere istediğiniz kadar para ödeyebilirsiniz. Minimum paket fiyatının üzerinde yapılan ödemelerin her kuruşuysa Make-A-Wish, OneTreePlanted ve Kanseri Önleme Vakfı gibi hayır kurumlarına bağışlanıyor.

İndirimli veya Ücretsiz Oyunlar Bulabileceğiniz ‘Humble Bundle’ Nasıl Kullanılır?

Dolar kuru üzerinden alışveriş yapsanız bile ucuza oyun alabileceğiniz platform: Fanatical

Oyunlar ve diziler hakkında bilgileri bulabileceğiniz Fandom’un oyun anahtarı satış platformu olan Fanatical’da her ne kadar oyunları anlık dolar kuru üzerinden alıyor olsanız da tıpkı Humble Bundle gibi paketler ve indirimlerle bazı oyunları birkaç yüz TL ucuza alabilirsiniz. Ancak çoğu zaman platformdaki fiyatların güncel Steam fiyatlarıyla aynı hatta bazen daha pahalı olduğunu da hatırlatalım.

Tam olarak sahip olmasanız da yüzlerce oyunu oynayabilirsiniz: Xbox Game Pass

Microsoft’un başarılı abonelik sistemi olan Game Pass, sunduğu abonelik hizmetiyle pek çok oyuna erişmenizi sağlıyor. Eğer Ultimate sürüme abone olursanız Xbox Game Pass kütüphanesine ek olarak EA Play Basic kütüphanesine de erişebiliyorsunuz. Ayrıca aboneliğiniz devam ederken Microsoft Store üzerinden aldığınız her oyunda bir miktar indirim uygulanıyor.

Bir de oyun stüdyolarının kendi platformları var: Ubisoft Connect, EA, Rockstar Games ve diğerleri

Oyun stüdyolarının Steam’le rekabet etmek için piyasaya sunduğu ve kimi zaman oyunu Steam’den alsanız bile size zorla hesap açtıran bu platformlar da bazen ucuza oyun almanızı sağlayabilir. Özellikle indirim dönemlerinde oyun almadan önce bu platformlardaki avantajları da dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Tüm “oyun stüdyosu platformları” benzer şekilde çalıştığı ve çoğu zaman fiyatlandırmaların birbirine yakın olduğunu da belirtelim..

‘Son Kale’ Steam de Zamlandı: Türkiye’deki Oyunseverlerin Hevesini Kırıp İsyan Etmesine Yol Açan Haklı Sebepler

Tabii ki bu yöntemlerin dışında oyunları illegal bir şekilde korsan olarak da indirebilirsiniz. Ancak o zaman hem bilgisayarınızı pek çok virüse ve zararlı yazılıma karşı savunmasız bırakmış ve hem de size keyifli bir oyun zevki yaşatmak için gecesini gündüzüne katan oyun geliştiricilerinin para kazanmasına engel olmuş olursunuz. Bu nedenle oyunları illegal yollarla oynamak yerine en azından indirim dönemlerinde uygun fiyata satın alarak geliştiricilere destek olup ülkemizin oyun stüdyoları tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu