Call of Duty 2024, Eski Nesil Konsollara Gelebilir

Activision’ın sızdırılan belgelerindeki referanslara göre 2024 yılında çıkış yapacak yeni Call of Duty oyunu, beklenenin aksine eski nesil konsollara gelebilir.

Hem Microsoft hem de Sony, yeni nesil konsollarını yaklaşık 3 yıl önce oyunseverlerin beğenisine sunmuştu. O günden bu yana çıkan hemen hemen tüm oyunlar hem yeni nesil konsollar hem de eski nesil konsollar için destek sunuyordu. Ancak bu durumun bir gün değişeceği ve eski nesil konsolların bir anlamda ’emekli’ olacağı kaçınılmaz bir gerçek.

Bugüne kadar, oyun dünyasının en kült serilerinden Call of Duty serisinin bu yıl itibarıyla eski nesil konsollar için desteği keseceği ifade ediliyordu. Insider Gaming tarafından aktarılan son bilgilerse, CoD tutkunu PlayStation 4 ve Xbox One kullanıcılarının konsollarını satmak için fazla acele etmemeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

Activision, henüz eski nesil konsollara veda etmeyi düşünmüyor olabilir

call of duty 2024

Aktarılan bilgilere göre Activision, Cerberus kod adına sahip olan 2024 yılında çıkacak Call of Duty oyununu, eski nesil konsollara da yayınlamayı planlıyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama bulunmadığından bu iddialara şüpheyle bakmakta fayda var ancak aralık ayında sızdırılan Acticision belgelerinde Cerberus’un eski nesil konsollara geleceğine dair bariz referanslar bulunduğunun altı çiziliyor.

Peki Call of Duty 2024, gerçekten eski nesil konsollara gelebilir mi?

Bu soruya “Evet” diyebilmemiz için önümüzde iki dikkate değer argüman bulunuyor:

  • Call of Duty, aynı oyun motoruyla geliştiriliyor.
  • Yeni nesil konsollar, hedeflenen toplam satışa ulaşamadı.

Call of Duty serisi, yeni bir oyun motoruna geçmediği sürece eski nesil konsollar için destek ihtimali güçlü bir şekilde bulunmaya devam edecek. Elbetteki oyunların sistem gereksinimlerini belirleyen tek unsur oyun motoru değil. Bu yüzden aynı oyun motoruyla gelse bile kesin bir şekilde eski nesil konsolların destekleneceğini söyleyemeyiz.

Asıl önemli nokta ise yeni nesil konsolların satış adetleri. COVID-19 pandemisi, özellikle PlayStation 5’in uzun süre stok sorunu yaşamasına neden oldu. Öyle ki Sony, PlayStation 4’ten 3 yıl sonra PlayStation 4 Pro’yu tanıtırken bugün, PlayStation 5’in stok sorunu yeni yeni giderilmiş durumda. Dolayısı ile hala, çok ciddi miktarda eski nesil konsol oyuncusu bulunuyor ve Activision, bu oyunculardan gelecek milyonlarca doları görmezden gelmek istemiyor olabilir.

Her şeye rağmen; tüm bunların henüz söylenti ve sızıntılardan ibaret olduğunu unutmayalım. Activision, oyun duyurulana kadar kararını değiştirebilir.

Başa dön tuşu