PlayStation’ın Sesini Yaratan Müzisyen Hayatını Kaybetti

Uzun yıllardır PlayStation logosuna eşlik eden ikonik sesin yaratıcısı Tohru Okada, 73 yaşında hayatını kaybetti.

30 yıla yakın süredir hayatımızda bulunan PlayStation’ın logosuna hepimiz aşinayız. Ancak bu logoya eşlik eden bir ikonik şey daha var. O da logo her çıktığında duyduğumuz ses. Bu ses, her ne kadar basit bir ses olsa da insanlar, onu bir fragmanda veya reklamda duyduğunda bir PlayStation ürünün öne çıkarılacağını hemen anlıyor.

PlayStation logosuyla birlikte duyduğumuz bu ses, Japon müzisyen Tohru Okada tarafından bestelenmişti. Ancak gelen yeni haberler, hepimizin tanıdığı bu sesin yaratıcısının hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

Milyonlarca insanın asla unutmayacağı sesi yaratan Okada, 73 yaşında kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti

Moonriders isimli grubun da kurucularından olan Okada, 14 Şubat günü 73 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü müzisyenin ölüm haberi, Moonriders grubundaki arkadaşları tarafından paylaşılan bir gönderiyle de duyuruldu. Japon yayın organı Excite da ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğunu bildirdi.

Okada, arkasında milyonlarca insanın hatırlayacağı ve popüler kültürün vazgeçilmez bir parçası hâline gelen PlayStation sesini bıraktı. Sonsuza kadar PlayStation markasıyla ilişkilendirilecek olan bu ses, ne kadar sade olursa olsun akılda kalıcı olmasıyla hepimizin beynine kazınmayı başardı. Efsanevi müzisyen ayrıca Crash Bandicoot oyunu için de bir reklam müziği yapmıştı.

Okada’nın PlayStation için yaptığı sesi hatırlamak isteyenler, aşağıdaki videoya göz atabilir

Her İhanet Sevgiyle Başlar: PlayStation’ın İntikam Dolu Ortaya Çıkış Öyküsü

Kaynak :
https://comicbook.com/gaming/news/playstation-ps1-logo-sound-musician-tohru-okada-passes-away/

Başa dön tuşu