Yeni PlayStation 5 Modeli Nisan veya Eylül’de Gelebilir

Yeni PlayStation 5 modeli için ortalıkta uzun vakittir dönen söylentiler bulunuyordu. Şimdi Sony Interactive Entertainment tarafından resmi bir açıklama olmasa da, yeni ilgi cazibeli bilgiler ile karşımıza gelmeye devam ediyor.

Yeni PlayStation 5 Modeli Ne Vakit Gelecek?

Yakın bir vakit evvel kaynak tarafından aktarılana nazaran, Japon teknoloji devi PlayStation 5 Pro ile bu yılın birinci yarısında karşımıza çıkacak. O denli ki kaynak şirket, bahsi geçen bu en güçlü modelin Nisan ayında satışa sunulacağına inanıyor. Yeni bir APU ve buna ek olarak dizaynda gerçekleştirilecek olan değişiklikler ile daha düzgün bir performans sunması beklenebilir.

Ayrıca termal idare sisteminde de değerli değişikliklerin olabileceği söyleniyor. PlayStation 5 Pro modelinde, sıvı soğutma teknolojisi ile soğutmaya daha fazla kıymet verileceğine de dikkat çekilmiş. Bildiğiniz üzere standart modelde sıvı metal bileşimi ile soğutma uygulanıyordu. Şirketin son periyotta gelen, fakat temelsiz olduğu söylenen standart modelin soğutma arızası ve sıvı metal sızıntısıyla ilgili tezin akabinde bu türlü bir şeye değinmesi de bir epey dikkat cazip diyebiliriz.

Tom Henderson, Yeni Modelle Eylül Ayında Tanışabileceğimize İşaret Etti

Bir başka farklı söylenti ise Tom Henderson tarafından Twitter üzerinden yapılan paylaşım ile geldi. Uzun vakittir tanıdığımız gazeteci Henderson, ortaya attığı tezlerin ve sızdırdığı bilgilerin hakikat çıkması ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Yukarıdaki PlayStation 5 Pro modeli ile ilgili yazılanların tersine, Tom Henderson rastgele bir PlayStation 5 Pro yahut PlayStation 5 Slim görmeyeceğimizi söylüyor. Bir müddettir haberdar olduğumuz ve ‘gen 2’ olarak nitelendirilen yeni modelin, ki bu yüksek ihtimalle çıkarılabilir Blu-Ray okuyuculu olacak, Nisan ayı içerisinde üretimine başlanacağı ve Eylül ayı üzere satışa sunulacağı söylenmiş.

Henderson Sony şirketinin ‘gen 1’ üretimini farklı özelliklerde ve fiyatlarda konsolların üretimde olması durumunda sonlandırmayı düşünmeyeceğini lisana getirir iken, yeni modelin tek başına standart olması ile hem üretim hem de sevkiyat maliyetlerini düşüreceğini de kelamlarına ekliyor.

PlayStation 5 Pro konusunda emin konuşamayan Henderson, standart modelin tam manasıyla kullanılamadığını ve PlayStation 5 Pro modelinden çok PlayStation 6 ismini duyduğuna da dikkat çekiyor. Öbür bir deyişle, ünlü isim tarafından yapılan paylaşımlar ile Japon teknoloji devi orta modeli atlayıp bir sonraki kuşak konsola odaklanmış üzere görünüyor.

Ne var ki bunların hepsi şu anlık bir söylenti ve Sony resmi açıklamayı yapmadığı için bir kenarda tutmakta yarar var. Bakalım merakla beklenen açıklamalar ne vakit gelecek? Gelişmeleri takipte olacağız.

Başa dön tuşu