Valve Kurduğu Tuzakla 40 Bin Dota 2 Hilecisini Banladı

Dota 2’de bulunan bir açık nedeniyle hile yapan kullanıcı tespit etmek isteyen Valve, aynı açığı kullanarak hilecileri tuzağa düşürdü.

Oyun dünyasının ilk modern MOBA oyun serisi olarak görülen Dota, günümüzde her ne kadar League of Legends’ın gölgesinde kalmış olsa da hâlâ milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor ve dünyanın en büyük e-spor ödül havuzuna sahip.

Dota 2 her ne kadar diğer oyunlara kıyasla çok daha içe dönük ve “oyunu kurallarına göre oynayan” bir oyuncu topluluğuna sahip olsa da kimi zaman bu topluluğun içerisinden de hileciler çıkabiliyor. Valve ise bu hilecileri tespit etmek için dikkat çekici bir yöntem kullandığını açıkladı.

“Honeypot” yöntemiyle hileciler kendini ele verdi

Dota’nın resmi sitesinde yayınlanan makalede son birkaç haftadır Dota 2’nin istemcisinde bir açık olduğu ve bazı oyuncuların bu açığı kullanarak 3. parti hile yazılımlarıyla hile yaptığı açıklandı. İlk günden itibaren hilelerin farkında olan Valve yetkilileri, oyuna bir yama hazırlayarak bu açığı kullanan oyuncuların “Honeypot” yöntemiyle tespit edilmesini sağladı.

Honeypot yöntemi genellikle hackerlar tarafından bir dönem sıkça kullanılmış bir tuzak yöntemidir. Bu yöntemde tuzağı kuran kişi, kurbanın reddedemeyeceği bir veriyi ya da bilgiyi açıkça ona sunarak verinin etrafına dijital bir tuzak kurar. Veriyi elde etme umuduyla saldırıya geçen kurbansa bu “baldan tatlı” bilgiye erişmek uğruna kendini açık eder ve tuzağa yakalanır.

Peki Valve bu hilecileri nasıl yakaladı?

Valve’ın açıklamasına göre hilenin fark edilmesinden sonra bu açığı “Honeypot” yöntemiyle yamalayan yetkililer, hilelerin kullanılması halinde istemciye kullanıcının ID’sini Valve yetkililerine rapor edecek bir sistemi entegre ederek beklemeye başladı. Birkaç hafta içerisinde toplamda 40.000 hileciyi tespit eden yetkililer, hilecinin tamamını IP ban ve “Donanımsal Ban” ile oyundan kalıcı olarak uzaklaştırdı. Ayrıca bu hileye karıştığı tespit edilen profesyonel oyuncuların da kalıcı olarak banlandığı belirtti.

Valve’ın Yeni Bir Oyun İçin İsim Başvurusunda Bulunduğu Ortaya Çıktı: Half Life 3 Bekleyenlerin Gözü Yaşlı

Umuyoruz ki diğer firmalar da oyuncuların keyfini kaçıran hilecileri durdurmak için gerekli adımları atar.

Başa dön tuşu