Sony’den tarihe geçecek yeni bir kontrolcü geliyor

Konsol dünyasının en kıymetli ve en tanınan isimlerinden biri olan PlayStation, CES 2023 fuarına damgasını vuracak yeni eserini resmen tanıttı. Hala geliştirme etabında olan ve bu nedenle şu an için Project Leonardo olarak isimlendirilen kontrolcüye baktığımız vakit, oval bir taban üzerine yerleştirilmiş tuşlardan oluştuğunu görüyoruz.

Bununla birlikte yanında harici olarak bulunan joystickleri ile aslında olağan kontrolcüden bir epey farklı görülen bu aygıtın geliştirilmesinin çok önemli bir nedeni var: Engelli oyun severler.

Çeşitli meseleleri nedeniyle kontrolcülerinde ellerinde tutmak ve oyun oynamakta zorlanan oyun severleri düşünerek bu türlü bir projeye başlayan Sony, geldiği noktadan son derece mutlu üzere görünüyor. Hakikaten geliştirilen yeni denetimcinin modüler yapıda olması birçok sorunun çözülmesini sağlayacak. Düzgün ancak modüler yapı ne demek?

Sony’den tarihe geçecek yeni bir denetimci geliyor

En kolay sözle sökülüp takılabilir manasına gelen bu isimlendirmeye nazaran yeni PS5 denetimcisinin tuşları oyunseverin isteğine nazaran konumlanabilecek. Ayrıyeten joystickin kontrolcüye uzaklığı de yeniden büsbütün oyunsever tarafından ayarlanabilecek.

Bununla birlikte tuşlar için de başka ayarlamaların yapılabileceğini hatırlatalım. Buna nazaran oyunseverler isterlerse tıpkı fonksiyonu iki farklı tuşa tanımlayabilecekleri üzere, istemeleri halinde iki farklı fonksiyonu tek tuşa da tanımlayabilecekler. Bu sayede birçok oyununun oynanması da ziyadesiyle kolaylaşmış olacak.

Sony tarafından yapılan açıklamada denetimcinin şimdi gelişim aşamasında olduğunun söylendiğini bir kere daha belirtelim.

Başa dön tuşu