PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihi

Sony’nin bu yılın sonunda satışa sunacağı PS5 hakkındaki tüm bilgileri tek bir sayfada topluyoruz. Ama bizi ilgilendiren temel soru PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihi.

Malum, Sony bu jenerasyonda PS4 ile muazzam işlere imza attı. Bu kuşağın tartışmasız başkanı olan Japon konsol devi, PlayStation 5’le de tıpkı başarıyı tekrarlamak istiyor.

Hatırlanacağı üzere PlayStation 4 ve Xbox One 2013 yılında peşi sıra raflardaki yerini almıştı. Microsoft’un yaptığı pazarlama yanlışları Sony’nin işini daha da kolaylaştırmış ve PS4 çok da zorlanmadan 100 milyonluk satış barajını aşmayı başarmıştı. Pekala bu muvaffakiyet önümüzdeki jenerasyonda de devam edecek mi?

Sony yeni jenerasyon için kolları sıvadı

Oyun kesimini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Sony yeni jenerasyon konsolunu bu yılın sonunda satışa sunacak.

Microsoft kısa mühlet evvel sürpriz bir halde yeni kuşak konsolu Xbox Series X’i tanıtmış ve gözler Sony’e çevrilmişti.

Sızdırılan son bilgilere nazaran Japon konsol devi yeni kuşak konsolunu Şubat ayının sonlarına gerçek tanıtacak. Bir öteki tabirle tanıtım için E3 ya da Gamescom beklenmeyecek.

PlayStation 5 çıkış tarihi için işaret edilen ay ise Ekim. Sony 3. parti oyunların yoğunlukta olduğu periyotta PS5’i satışa sunarak oyun düşüncesi çekmemeyi planlıyor. 3. parti oyunların yanında birkaç tane de 1. parti oyun konsolla eş vakitli olarak satışa sunulacak.

Sony yetkilileri PlayStation 5 fiyatı için de kamuoyu yoklaması yapıyor. Japonya kaynaklı birtakım haberlerde konsol fiyatının 400 ile 500 dolar ortasında olacağı belirtilmişti. Son gelen raporlarda ise konsol fiyatının 500 dolardan aşağı olmayacağı söz ediliyor.

Yine de Sony’nin PS3’te yaptığı yanılgıyı tekrarlamayarak, konsol fiyatını çok yüksek tutmayacağı düşünülüyor. Münasebetiyle PlayStation 5 fiyatı için 500 dolarlık etiketin sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz.

Zaten son periyotta orta segment akıllı telefonlar için bile 500600 dolar ortasında etiketler belirleniyor. Buna istinaden PS5 için belirlenecek olan 500 dolarlık fiyat da çok olmayacaktır.

Yine de taban not olarak hatırlatalım. Verdiğimiz bilgiler sızıntı ve raporlardan topladığımız içeriklerden oluşuyor. Hasebiyle PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihi için Sony şimdi resmi bir açıklamada bulunmuş değil.

Başa dön tuşu