Steam’de Oyun Satışları İnanılmaz Şekilde Düştü

Steam’in dolar ile ödeme almaya başlaması, Türkiye’deki oyun satışlarını düşürdü. Stratera Games’in kurucusu Dora Özsoy tarafından paylaşılan veriler, sunmuş oldukları oyundaki satışların 7 kat civarında olduğunu gösteriyor. Bu, diğer oyunlardaki olası düşüşlerin de önemli bir ipucu.

Dünyanın en popüler çevrim içi oyun platformu Steam, geçtiğimiz ay itibarıyla Türkiye’de dolar ile ödeme almaya başladı. Yani Türkiye için uygulanmakta olan yerel fiyat politikası da TL ile ödeme yapma devri de sona erdi. Böyle bir karar sonrası, Türkiye’deki oyun satışlarının gerileyeceği su götürmez bir gerçekti ki öyle de oldu.

Şimdiyse Steam’in dolar kullanmaya başlamasının oyuncu davranışlarını nasıl etkilediğini gösteren bir gelişme yaşandı. Oyun geliştirici Dora Özsoy, Steam’de yayımlanan oyunu Cardboard Town’ın satış verilerini paylaştı. Paylaşılan veriler, pazarda çok ciddi bir daralma olduğunu gözler önüne seriyor.

Cardboard Town’un Türkiye satışları dibi gördü

Cardboard Town

Dora Özsoy tarafından yapılan açıklamaya göre Cardboard Town’un günlük satışları, kasım ayı öncesinde 90 adet civarındaydı. Bu satış rakamı, Steam’in dolar ile ödeme almaya başlamasıyla birlikte 13’lere kadar geriledi. Dora Özsoy, Türkiye’den gelen kazancın oyunun küresel kazancının yüzde 22’sini oluştururken, artık bunun yüzde 3’e kadar düştüğünü belirtti.

Sizin Oylarınızla Yılın En İyi Oyunlarının Belirleneceği 2023 Steam Ödülleri’nin Adayları Belli Oldu

Dora Özsoy’un açıklaması:

Başa dön tuşu