Oyunlara Ustaca Serpiştirilmiş Akılalmaz İnce Detaylar

Sonuna geldiğimizde “bi’ bu kadar daha RDR 2’den çıkarırmışız” dediğimiz oyun detayları içeriğimizde bu sefer oyun skalamızı genişlettik.

Daha önce sadece Red Dead Redemption 2 özelinde bir içerik hazırlamış ve geliştiriciler yaptıkları işi sevdiğinde nasıl güzel sonuçlar çıkabildiğini sizlere göstermiştik. Bu bağlamda söz konusu oyunda akılalmaz derecede ince detaylar bizi karşılamıştı.

Şimdiyse oyun aralığımızı genişleterek birden fazla oyuna serimizde yer veriyoruz. Bu bağlamda Mafia serisi ve GTA 4 gibi farklı oyunlar, kendi eşsiz atmosferlerini güçlendiren detaylarıyla karşımıza çıkacak. Detaylarımıza geçmeden önce, serinin devamında görmek istediğiniz oyunları belirtmeyi unutmayın.

Fazlaca sevilen Mafia 2’de tek yazıya sığdıramayacağımız kadar detay bulunuyor. Bunlardan biri de sürüş şeklimize yapılan yorumların olması. 

1940 ve 1950’li yıllar arasında geçen oyunda polisler gerçekten görevlerini yerine getiriyor:

Bu bağlamda trafik kazalarında müdahale ettiklerini, kavgaları ayırdıklarını ve o an etrafta olmasalar bile olay yerine çok geçmeden ulaştıklarını görebiliyoruz.

  • Ufak bir detay daha: Üstteki klipte kendi çetesinden birini yerde görünce yanına gelen başka bir çete üyesini de görebilirsiniz. Bu da birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor. Gün içinde onlardan birini rahatsız ederseniz, tıpkı polis gibi hepsi üzerinize gelecektir.

Polis işini yapıyor dediğimiz için çok da şey etmeyin…

Zira tutuklanmak üzereyseniz rüşvet vererek kurtulabiliyorsunuz. Gerçi bu da gerçekçi bir detay, değil mi?

Eğer bir oyunda aracınızın kapıları iki yandan da açılamayacak durumdaysa, araçtan inmek istediğinizde karakter ışınlanır.

Fakat Sleeping Dogs’da durum bundan farklı. Zira ana karakterimiz, çıkış yolu bulamayınca fizik kanunlarını bükmek yerine ön camı kırarak dışarı çıkmayı tercih ediyor.

Mafia serisinden bahsetmişken ilk oyunun gerçekçi tepkilerine yer vermemek olmaz.

Mafia 3’ün de gözden kaçırması kolay, oldukça acı, fakat bir o kadar da gerçekçi bir detayı var. 

Kişisel olarak üstüne fazla gidildiğini düşündüğüm, serinin 1968’de geçen bu oyununda bir siyahiyi canlandırıyoruz. Zaman aralığı da ırkçılığın oldukça kuvvetli olduğu bir döneme denk geliyor ve gerek oyunu oynarken gerekse de öylesine açık dünyada takılırken bu ırkçılığa maruz kalıyoruz.

Üstteki klipte gördüğünüz gibi eğer beyazların yoğun olduğu meydan gibi bir bölgedeyseniz, size laf atan insanlar görmeniz mümkün. Hatta polis de bunların arasında. Acı ama gerçek…

GTA 4’te istemeden de olsa aracını çaldığınız birinin kapıya tutunarak sürüklendiğini görmüşsünüzdür.

Fakat oyunun gerçekçi sistemini gözden kaçırmak oldukça kolay.

Detay içeriğimizi Red Dead Redemption 2 olmadan kapatmak istemedik. Daha önceki yazımızda fabrikalardan ötürü suların kirlendiğini göstermiştik.

Fakat geliştiriciler bu noktada durmamış. Eğer kirlenmiş bir suda balık tutarsanız, tuttuğunuz balıklar atıklar yüzünden zehirlenmiş olarak size ulaşacak ve doğal olarak bunları yiyemeyeceksiniz.

[SPOILER] Listemizdeki son oyun detayında yine Red Dead Redemption 2’ye yer veriyoruz.

Red Dead Redemption 2 severlerin anında hatırlayacağı Braithwaite malikanesinin arka taraflarında biraz gezerseniz, Gertrude Braithwaite’ın kapatıldığı kabine rastlamanız mümkün. Peki kim bu kız?

Gertrude Braithwaite, ev sahibi Catherine Braithwaite’in kızlarından biriydi ve kuzeni Penelope’nin söylediğine göre akıl sağlığı sorunları olduğundan dolayı ailesi tarafından bu kabine kapatıldı. Penelope’ye yardım ettiğimiz bir görevde kendisini Gertrude’un yanına getirebiliyoruz.

Bunun ardından Gertrude kendisine hakaret ederken ilerleyen dakikalarda Penelope, Boston’a gittiğinde Gertrude için elinden geleni yapacağını söylüyor. [SPOILER] Fakat oyunun hikâyesi bittikten sonra Gertrude’u ziyaret ettiğimizde Penelope’nin bu sözünü yerine getirmediğini görüyoruz.

Red Dead Redemption 2’nin Ne Kadar Gerçekçi Olduğunu Gösteren İnce Detaylar (Bu Oyun Aşkla Yapılmış)

Bu serinin devam etmesini istiyorsanız görmek istediğiniz oyunları yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Klipler kendi çekimimizdir.

Başa dön tuşu