“GTA6 Türkçe Olsun!” Kampanyası Yeniden Gündem Oldu

GTA6’nın Türkçe yerelleştirme ile piyasaya sürülmesi için sosyal medyada başlatılan bir kampanyada hafta sonu yeniden gündem oldu. Peki gerçekten bir kampanya ile oyuna Türkçe dil desteği gelebilir mi? Rockstar’a sesimizi duyurabilirsek kesinlikle mümkün…

Yerelleştirme konusu, Türk oyunseverlerin yıllardır kanayan yarası olmaya devam ediyor. Bazı oyun şirketleri, inadına yapıyormuşçasına Türkiye’den çok daha küçük bir nüfusa sahip ülkelerde, çok daha az konuşulan dillere dahi destek verirken Türkçeye nedenini anlayamadığımız şekilde destek vermiyor. Bu durum, GTA 6 öncesinde bir kez daha patlak verdi ve Türk oyuncular, oyuna Türkçe dil desteği getirilmesi için kampanya başlattı.

İlk kez 30 Mart tarihinde Konsolum X tarafından yapılan paylaşımla gündeme getirilen kampanya, popüler oyun içerik üreticisi ve Phew Phew Games’in kurucusu Enis Kirazoğlu ve League of Legends, Valorant, Fortnite gibi pek çok popüler yapımın Türkçeleştirilmesinin arkasındaki şirket olan Locpick‘in kurucu ortağı Ali Barutçuoğlu’nun paylaşımıyla büyüdü. İlk paylaşımdan yaklaşık 1 hafta sona popüler isimlerin paylaşımlarıyla gündem olan kampanya, an itibarıyla 1 milyon görüntülenmeye yaklaşmış durumda.

Kampanya, Rockstar’ın potansiyeli fark etmesini sağlayabilir. 

Tahmin edebileceğiniz gibi bu kampanyanın Rockstar için herhangi bir bağlayıcılığı yok. GTA 6’da Türkçe seslendirme ya da alt yazı seçeneği olup olmayacağı yine Rockstar ve Take-Two’daki birkaç yöneticinin kararına bağlı olacak. Yine de böyle kampanyalar birkaç eğer gerçekten Rockstar’ın dikkatini çekebilirse yöneticilerin kulağına su kaçırmaya yarayabilir.

Bilmeyenler için hatırlatalım; Tesla, ön sipariş toplamaya başlayana kadar Türkiye’de çok da fazla otomobil satabileceğini düşünmüyordu. Satışlar başladıktan sonra ise umduğundan çok daha fazla talep geldiği için Türkiye bölümüne ek personel almaya başlamıştı…

Kampanya için paylaşılan ilk tweet şu şekildeydi:

Başa dön tuşu