Fındık Yağının Faydaları ve En İyi Kullanım Alanları

Fındık yağı, iç fındıkların kavrulmuş ve sıkılarak elde edilen hoş bir bitkisel yağdır. Katıldığı tariflere zengin, topraksı bir tat ve hafifçe kızartılmış bir aroma ekler, aynı zamanda tereyağına benzer bir lezzet sağlar. Dünyaca ünlü Fransız mutfağında gurme yağı olarak kabul edilen fındık yağı, güçlü tat profiline ek olarak bütünsel sağlığı destekleyen bir dizi avantaja sahiptir. Makro ve mikro besin açısından zengin içeriği, sadece bedensel sağlığı değil, aynı zamanda cilt ve saç güzelliğini destekler. Fındık yağının faydalarını anlatan ve günlük yaşamınıza kolayca entegre edebileceğiniz en iyi kullanım yöntemlerini sizin için sıraladık!

Fındık yağının besinsel değerleri

Fındık yağı genellikle tekli doymamış yağlardan ve E vitamini içerir. Tekli doymamış yağlar, kolesterolü düzenleme özellikleri nedeniyle kalp sağlığına destek olabilirler. E vitamini ise hücresel sağlığı destekleyen son derece güçlü bir antioksidandır.

Bir yemek kaşığı fındık yağının içeriğinde bulunan tüm besin değerleri ve kaloriler aşağıdaki gibidir:

 • Tekli doymamış yağ: 10 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 3 gram
 • E vitamini: 4.3 miligram (Günlük değerin yüzde 23’ünü tek başına karşılar.)
 • Omega-6 yağ asitleri: 3 gram
 • Doymuş yağ: 1 gram
 • Kolesterol: 0 miligram
 • Sodyum: 0 miligram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Protein: 0 gram

Kalori: 120

Fındık yağının sağlığa olan yararları

Fındık yağı, hücresel sağlık, dolaşım sistemi ve cilt/saç sağlığı olmak üzere üç ana alanda fiziksel sağlığı destekler.

Hücresel Sağlık

En küçük yapı taşımız olan hücreler, kendi faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli çevresel etkenlerin, örneğin güneşin zararlı ışınları gibi, altında serbest radikal adı verilen atıkları üretir. Bu atıklar, bedenimizde sentezlenen antioksidanlar tarafından nötralize edilir. Eğer sahip olduğumuz antioksidanlar serbest radikal miktarına yetişmezse, oksidatif stres ortaya çıkar. Oksidatif stres, hücresel düzeyden başlayarak bütünsel sağlığı yavaşça aşağıya çeker, kronik hastalık riskini artırır ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Oksidatif stresi düşürmenin en iyi yolu, bedendeki bu açığı kapatmak yani antioksidan açısından zengin bir beslenme düzenidir.

Fındık yağı, hücreleri hasardan korumak için çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. İçerdiği E vitamini, fenolik bileşikler ve flavonoidler, oksidatif stresin zararlı etkilerini en aza indirmek için bir araya gelir. Aynı zamanda var olan savunma sistemini güçlendirir. Günümüzde fındık yağı, bilişsel hastalıklar dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın bedensel enflamasyonunu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığı

Tekli doymamış yağ asitleri, kötü kolesterolün (LDL) azalmasına ve iyi kolesterolün (HDL) artmasına yardımcı olur. Fındık yağı, özellikle oleik asit açısından zengin olan tekli doymamış yağ asitleri içerir. Yapılan bir araştırmaya göre, LDL’nin düşürülmesi, kan lipid değerlerinin iyileştirilmesi ve bedensel enflamasyonun azaltılması konusunda fındık, diğer tüm kuru yemişlere kıyasla daha etkili olmuştur. Bu nedenle, beslenmede fındık yağına yer vermek, kalp sağlığını koruma ve dolaşım sistemi hastalıkları riskini azaltma açısından çok iyi bir seçenektir.

Cilt ve Saç Sağlığı

Fındık yağı topikal olarak kullanıldığında çok etkili bir cilt ve saç bakım aracıdır. Hafif kıvamı nedeniyle cilde ve saça sürüldüğünde hızla emilen fındık yağı, içerdiği yüksek E vitamini düzeyi ile nemlendirici bir görev üstlenir.

Fındık yağı cildin nem dengesini sağlamaya, elastikiyetinin ve dolgunluğunun artmasına yardımcı olur. Antioksidan ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olması, cilt bariyerinin onarılmasına katkıda bulunur. Bu sayede akne, kuruluk, kızarıklık gibi cilt problemlerinin giderilmesine ve cilt dokusunun iyileştirilmesine destek olur. Serbest radikallerle savaşarak erken yaşlanma belirtilerini azalttığı için fındık yağı, ince çizgilerin, kırışıklıkların ve lekelerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda hassas ve tahriş olmuş ciltleri yatıştırarak ciltteki enflamasyonu azaltabilir.

Cilt üzerindeki avantajlarını saç derisinde de gösteren fındık yağı, besleyici özellikleri sayesinde saç köklerini güçlendirir. Saçların daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasına katkıda bulunur. Aynı zamanda saç derisine nüfuz ederek saç tellerini daha parlak ve yumuşak hale getirir. Fındık yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri, saç derisindeki kaşıntı, dökülme, kepek gibi sorunların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Fındık Yağının Kullanımı

Fındık yağından faydalanmak için onu beslenmemize dahil edebilir veya cilt ve saç bakımımıza ekleyebiliriz. Optimal sonuçlar için kullanılan fındık yağının kaliteli bir üretim sürecinden geçmiş olması ve herhangi bir katkı maddesi içermemesi önemlidir.

Beslenmede Fındık Yağı:

 • Fındık yağı, sirke, limon, baharatlar ve taze otlarla harika bir uyum sağladığı için lezzetli salata sosları ve dip soslar hazırlamakta kullanılabilir.
 • Fındık yağı, pişmiş sebzelerin, makarnaların, ızgara etlerin üzerine gezdirilerek yemeklerin lezzetini artırabilir.
 • Hafif tatlı fındık aroması sayesinde kek, kurabiye, pasta, ekmek tariflerinde kullanılabilir.

Saç ve Cilt Bakımında Fındık Yağı:

 • Birkaç damla fındık yağı alınarak temiz ve kuru cilde masaj yaparak uygulanabilir. Yüz, vücut ve eller için nemlendirici olarak kullanılabilir.
 • Cilt bakımında kullanılan diğer serumlar ile karıştırılarak daha etkili bir yüz yağı elde edilebilir.
 • Fındık yağı, makyaj temizleyici olarak kullanılabilir.
 • Saç uçlarına uygulanan fındık yağı, elektriklenmeyi azaltırken saçların daha parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir.
 • Saç derisine masaj yaparak uygulanan fındık yağı, kuruluğu, kızarıklığı ve döküntüyü hafifletebilir.

Saç ve cilt bakımına eklenen fındık yağının öncelikle cilt üzerinde test edilmesi; kolda küçük bir bölgeye sürülerek herhangi bir alerjik reaksiyona neden olup olmadığının kontrol edilmesi önerilir.

Başa dön tuşu