FIFA, EA Ayrılığı Sonrasındaki İlk Futbol Oyununu Yayınladı

FIFA, EA ile ayrılığı sonrasındaki ilk futbol oyununu yayınladı. Mobil oyun olan AI League, sadece adıyla FIFA’yı temsil ediyor…

On yıllardır süregelen FIFA ve EA ortaklığı geçtiğimiz yıl resmen sona erdi. Futbol dünyasının en popüler oyunlarını oluşturan FIFA serisi de artık yerini EA Sports FC’ye bırakmaya başlayacak. 2024 yılında göreceğimiz yeni oyunu pek çok kişi merakla beklerken, FIFA de oyun dünyasında kendi sesini duyurmaya çalışıyor.

EA gibi dev oyun şirketine veda eden FIFA, ayrılıktan sonraki ilk futbol oyunu için mobil dünyayı seçti. Fakat oyun, bambaşka bir sanat anlayışı ve tarz ile yayınlandı. 28 Mart’ta yayınlanan oyun, ‘AI League: FIFA World Cup Qatar 2022 Edition” adını taşıyor.

Karşınızda FIFA’nın mobil futbol oyunu:

AI League: FIFA World Cup Qatar 2022, Kasım 2022’de duyuruldu. Fakat kimse oyunun neden Katar Dünya Kupası’nın adını taşıdığını anlamlandıramadı. Sonuçta Dünya Kupası artık ardımızda kaldı, oyunun Dünya Kupası ile bir alakası da bulunmuyordu.

Altered State Machine stüdyosu tarafından geliştirilen oyun, 4’e 4 karşılaşmalara ev sahipliği yapıyor. Fakat bu karşılaşmalarda oyuncuları biz yönetmiyoruz. Oyuncular, yapay zekâ tarafından yönetiliyor ve biz oyunun büyük çoğunluğunda bu oyuncuları izliyoruz.

Oyunda yaptığımız şey ise bir nevi oyunculara koçluk etmek. Oyunda, oyuncuların oynama tarzlarını ayarlıyor, süper güçlerini dikkatli bir şekilde seçerek stratejiler oluşturuyoruz.

AI League: FIFA World Cup Qatar 2022, henüz yalnızca Android için yayınlandı. iOS sürümü için bir tarih verilmedi.

Peki FIFA serisinin yerini alacak yeni bir seri ne zaman gelecek?

fifa

FIFA’nın kendi FIFA oyun serisini oluşturacağı, EA ayrılığı sonrasında açıklanmıştı. Hatta FIFA Başkanı Gianni Infantino, EA Sports FC tanıtıldığı zaman şu açıklamada bulunmuştu:

“Sizi temin ederim ki FIFA adını taşıyan tek özgün ve gerçek oyun, oyuncular ve futbolseverler için mevcut olanların en iyisi olacaktır. FIFA adı tek küresel, orijinal başlıktır. FIFA 23, FIFA 24, FIFA 25 ve FIFA 26 vb. sabit olan FIFA adıdır ve sonsuza kadar en iyi olarak kalacaktır.”

Yeni FIFA serisini geliştiren stüdyo henüz belirlenmiş durumda değil. Fakat FIFA, geçtiğimiz yıl yaptığı bir diğer açıklamada lider oyun yayıncılarıyla iletişimde bulunduğunu ifade etmişti. Oyunun 2024 yılında çıkmasının planlandığı da belirtilmişti.

EA ve FIFA Ayrılığına Dair Her Şey: Futbol Oyunlarında Bir Devrin Sonu mu?

Başa dön tuşu