PS5 ve Xbox Series X tüm eski oyunları çalıştıracak

Yeni kuşak konsolların satışa sunulmasına artık kısa bir müddet kaldı. Şayet korona virüsü ile ilgili büyük bir problem ortaya çıkmazsa PS5 ve Xbox Series X 2020’nin sonlarına gerçek raflardaki yerini almış olacak.

PS5 ve Xbox Series X tüm eski oyunları çalıştıracak

Hatırlanacağı üzere Microsoft bir müddet evvel yeni jenerasyon konsolunu resmi olarak tanıtmıştı. Sony ise tanıtım yapmamasına rağmen PS5 ile ilgili değerli ayrıntıları paylaşmıştı.

İki konsolun da en değerli özelliği evvelki kuşaktaki oyunları destekleyecek olması. Hem PS5, hem de Xbox Series X bu jenerasyondaki oyunları çalıştırabilecekler. Üstelik Xbox Series X, bu kuşağın yanı sıra, Xbox 360 ve Xbox oyunlarını da destekleyecek.

PS5 cephesinde ise PS4 oyunlarının destekleneceğini biliyoruz. Ama PS3, PS2 ve PS’e dair şimdi bir bilgi yok.

Oyun kesiminin değerli isimlerinden biri olan Ubisoft CEO’su Yves Guillemont geçtiğimiz gün yeni kuşak konsolların geriye uyumlulukları hakkında değerli açıklamalarda bulundu. Guillemont yaptığı açıklamada hem PS5, hem de Xbox Series X’in evvelki jenerasyonda yer alan çabucak hemen tüm oyunları çalıştırabileceğini söyledi. Yani bu durum Ubisoft’un en yetkili ismi tarafından da onaylanmış oldu.

Malum, PS4 evvelki kuşağı olan PS3 oyunlarını desteklemiyordu. PS5’in geriye uyumluluk modu ile gelmesi, mevcut kütüphanenizde yer alan oyunları açıp oynamanıza imkan verecek. Bu da konsol çıktığında oyun derdi çekmeyeceğiniz manasına geliyor.

Başa dön tuşu