Call of Duty oyununda terör tehlikesi

Suriye’nin güneyinde Amerika’nın dayanağıyla bölgeyi işgal eden terör örgütü YPG/ PKK, Batı kamuoyunda terörist olarak görülmüyor. Batı’nın YPG’ye bakış açısı oyunlara da yansımış durumda. Dünyanın en çok oynanan savaş oyunları ortasında olan Call of Duty’nin yeni versiyonunda YPG’li teröristler ABD ile iş birliği yapan direniş militanları olarak lanse edildi.

 TRT Haber’den Ali Burak Biber’in haberine nazaran; Türkiye’de de binlerce hayranı bulunan, oyun dünyasının kült üretimlerinden biri olan Call of Duty – Çağdaş Warfare’in yeni versiyonu satışa çıkmak için gün sayıyor. Fakat oyun, daha birinci ayrıntılar ortaya çıktığı günden bu yana ağır tenkit altında.

OYUN KARAKTERİ İÇİN YPG’Lİ TERÖRİSTİ SEÇTİLER

Los Angeles Times’a konuşan oyun müellifi Taylor Kurosaki, Call of Duty’e eski prestijini kazandıracak yeni versiyonda oyunculara Farah Karim isimli bir karakter üzerinden “bakış açısı kontrolü” sağladığını söylüyor.

Farah Kerim’in ise gerçek bir PKK/YPG’li bayan teröristten ilham alınarak ortaya çıktığından bahsediyor. Ayrıyeten terörist için “adı duyulmamış kahraman” olarak kelam ediyor. Tam kelamı ise şöyle:

“Günümüzde savaşın öteki bir tarafı var. Gerçek oluyor ve onu görmezden gelmek ya da üzerini örtmek berbat, dehşetli bir ihmal üzere hissettirdi. Bu savaşlardaki kurbanlara ve ismi duyulmamış kahramanlarına adaletsizlik yapmak olmazdı.”

Oyunda bayanın kendini canlı kalkan olarak kullandığı, odada kurtarılması gereken bir bebek olduğu ve silah seslerinden yararlanılarak rahatsız edici bir atmosfer oluşturulmaya çalıştığı da açıkça belirtiliyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Başa dön tuşu