70 Dolarlık Oyunlara Tepki Almıyoruz

Take-Two Interactive CEO’su Strauss Zelnick, diğer yayıncıların AAA oyunları kısa süre sonra indirime sokmasına rağmen, 70 dolarlık oyun fiyatlarına tüketici tarafından herhangi bir tepki olmadığını söyledi. Zelnick, oyuncuların daha az oyun alıp daha çok kaliteye odaklandığını belirtti.

Video oyun sektöründe fiyat tartışmaları uzun süredir devam ediyor. Birçok yayıncı, yeni nesil konsollarda oyun fiyatlarını 60 dolardan 70 dolara çıkardı. Bu durum, hem oyuncular hem de geliştiriciler arasında farklı görüşlere neden oldu. Bazıları oyunların maliyetlerinin arttığını ve fiyatların buna göre ayarlanması gerektiğini savunurken, bazıları da oyunların zaten çok pahalı olduğunu ve daha uygun fiyatlarla sürümden kazanılarak daha fazla satış yapabileceğini öne sürdü.

Bu konuda en net tavır sergileyen yayıncılardan biri de Take-Two Interactive oldu. GTA, NBA 2K, Borderlands ve BioShock gibi popüler oyunların arkasındaki şirket, yeni nesil konsollarda oyun fiyatlarını 70 dolara yükselttiğini açıkladı. Take-Two Interactive CEO’su Strauss Zelnick ise bu kararın arkasında durduğunu ve oyunculardan herhangi bir olumsuz geri bildirim almadığını iddia etti.

Oyuncular kaliteye mi odaklanıyor?

Take-Two Interactive’in 2022 mali yılı sonuçlarını açıkladığı bir yatırımcı toplantısında konuşan Zelnick, diğer yayıncıların AAA oyunları çıkıştan kısa bir süre sonra indirime soktuğunu ancak bunun kendilerini etkilemediğini söyledi. Zelnick’e göre, oyuncular artık bütçelerini sınırlayarak ya çok istedikleri ve kaliteli olan büyük oyunlara ya da uygun fiyatlı oyunlara yöneliyorlar. Zelnick, şirketlerinin hem büyük hem de zengin bir kataloga sahip olduğunu belirtti.

Öte yandan oyun geliştiricileri sık sık işten çıkarmalarla ve büyük baskılarla karşı karşıya kalırken, oyuncular da yüksek fiyatlar ve mikro ödemelerle mücadele ediyor.

GTA 6’nın Ne Zaman Çıkacağına Dair Bugüne Kadarki En Net Açıklama

Bir diğer açıdan bakıldığında da oyuncuların, 70 dolarlık oyunlara sık sık tepki gösterdiği görülüyor. Herhangi bir haber veya yorumda bu konuya değinildiğinde, oyuncuların büyük bir kısmının bu fiyat artışına karşı olduğu görülüyor. Burada elbette oyunun masraflarını, ekonomik durumu ve diğer faktörleri değerlendirmek gerekiyor.

Dolayısıyla, istesek de istemesek de, 70 dolarlık oyunların normalleştiği çağa girmiş bulunuyoruz. Türkiye için durum zaten yıllardır perişan halde, şu anda bile 1.000 TL’ye ulaşan oyun fiyatları, dolar kuru böyle devam ederse gelecekte kim bilir nerelere ulaşacak.

Kaynak :
https://kotaku.com/take-two-ceo-no-pushback-70-price-sega-zelda-gta-vi-2k-1850456925

Başa dön tuşu