Xbox’ın Aktif Kullanıcı Sayısı Rekor Kırdı

Microsoft, geride bıraktığımız son çeyreğe ait kıymetli açıklamalarda bulundu. Şirket tarafından söylenene nazaran, Xbox’ın faal kullanıcı sayısı değerli bir rekoru kırmış. Birebir vakitte yeni Game Pass servisi abonelikleri açısından da yüzler gülüyor iken, oyunlar açısından gelir kaybının yaşandığı belirtildi. Ayrıntılar haberimizde.

Son devirde Amerika menşeli yazılım devi şiddetli bir süreçten geçiyor. Uzun müddettir birinci parti oyun ile oyuncuların karşısına çıkılamıyor olması ve Bethesda ve Xbox tarafından on binden fazla kişinin işten çıkartılması ile % 5 oranında küçülmeye gidilecek olması üzere problemler ile yaşanıyor. Bu durum elbette geliştirilme kademesinde olan oyunları ve projeleri de etkiliyor.

Xbox’ın Etkin Kullanıcı Sayısı Ne Kadar Oldu?

Yakın bir vakit evvel Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan çeyreğe ait finansal yıl sonuçlarını açıklamış olan Microsoft, hem düzgün hem de berbat bir çeyreğin geride bırakıldığına işaret etti.

Açıklanan bilgilere nazaran, aylık bazda hem faal kullanıcı sayısı hem de Game Pass abonelikleri açısından yüksek düzeylere ulaşılmış. Oyun yayın saatleri ve faal aygıtlar da dahil olmak üzere, Xbox yüz yirmi milyonun üstünde faal kullanıcı düzeyine ulaşmış. Ne var ki Game Pass abonelikleri ile ilgili net bir sayı belirtilmemiş.

Oyun gelirleri tarafında ise olumsuz bir hava esiyor. Microsoft, geride bıraktığımız bir yıl içerisinde % 13 oranında bir düşüşten bahsetti. Xbox içeriği ve hizmetleri kapsamında ise % 12 oranında bir gelir kaybı yaşanmış. Bunun temel nedeninin birinci parti eksikliği ve üçüncü parti oyunlarda daha az para kazanımı olduğu görüşünde, Microsoft.

Başa dön tuşu