Güncel PlayStation 5 Sevkiyat Rakamı ve Dahası Açıklandı

Sony Interactive Entertainment, üç ayda bir gerçekleştirdiği finansal konferansının bir yenisini gerçekleştirdi. Açıklanan sayılar ile güncel PlayStation 5 sevkiyat rakamı ve dahası da ortaya çıktı. Pekala mevcut jenerasyon konsol, son çeyreğin bitişine kadar ne kadar sattı? Ayrıntılar haberimizde.

PlayStation 5, 2020 yılının Kasım ayı içerisinde satışa sunmuştu. Bildiğiniz üzere dünya genelinde yaşanan bileşen sorunu nedeniyle talebe yetişememekte zahmet çekiliyordu. Sony bu sorunu bütünüyle aşmak için çalışmalarını kararlı bir formda gerçekleştiriyor olsa da, hatırlayacağınız üzere aşikâr başlı bölgelerde fiyat artışına gitmek zorunda kalmıştı. Lakin bu olumsuz durumun satışlara pek de karşıt bir yansıması olmayacak üzere görünmüyor.

Güncel PlayStation 5 Sevkiyat Sayısı ve Dahası Ortaya Çıktı

30 Eylül 2022 tarihinde sona eren son çeyreğe ait olarak, Japon teknoloji devi tarafından açıklanan sayılara bakılırsa, dünya geneline sevkiyatı yapılan PlayStation 5 konsolu sayısı 3.3 milyon daha artarak 25 milyonu bulmuş. Bu sayı, geçtiğimiz finansal yılın tıpkı periyodu ile eş düzeydeymiş.

Sony Interactive Entertainment tarafından açıklanan öbür ayrıntılara nazaran, şimdiki PlayStation Plus abone sayısı ise 45.4 milyon. Bu sayı, 47.2 milyon olan bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran 1.8 milyon daha az olduğu manasına geliyor.

Öte yandan, 30 Eylül 2022 tarihi prestijiyle toplamda 62.5 milyon PlayStation ve PlayStation 5 yazılım satışı gerçekleştirilmiş. Geçtiğimiz yılın tıpkı periyodunda bu sayının 76.4 milyon olduğu görülür iken, 13.9 milyonluk bir düşüşe tekabül ettiğini söyleyelim. Bu sayının 6.7 milyonu birinci parti yapımlarmış ve 7.6 milyon olan bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran 900.000’lik bir düşüş kelam konusu.

Son olarak, yazılım satışlarının % 63 kadarı tam sürüm oyun indirme olduğu belirtildi. Tekrar bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran % 62 ile % 1 oranında bir artış yaşanmış durumda.

Finansal konferansta ayrıyeten PC platformunda en süratli satan PlayStation oyununun da Marvel’s Spider-Man Remastered olduğu açıklandı. Net bir sayı açıklamasında bulunulmamış olsa da, SteamSpy sitesine yansıyan ayrıntılara nazaran en az bir milyon satış gerçekleştirilmiş.

Başa dön tuşu