Valve, Işın İzleme Teknolojisini Steam Deck’e Getirdi

Valve’in el konsolu Steam Deck’e gelen yeni güncellemeyle birlikte cihaza ışın izleme teknolojisi desteği geldiği fark edildi.

El konsolu denince her ne kadar akla ilk o değil Nintendo Switch gelse de Steam Deck, yavaş yavaş piyasada kendine yer edinmeye başladı zira cihazın sahip olduğu donanım, Switch’in kat kat üstünde.

Valve da bu el konsolunun donanımının hakkını vermek istemiş ve yeni güncellemeyle birlikte son yıllarda oyuncuların gözde teknolojilerinden biri haline gelen ışın izleme teknolojisini cihaza entegre etmiş.

Işın izleme, şu an için Steam Deck’te sadece bir oyunda var

Steam Deck için yayınlanan beta 3.4.6 güncellemesiyle birlikte sevilen nişancı oyunu DOOM Eternal için ışın izleme teknolojisinin entegre edilmiş bir oyun içi görüntüsü paylaşıldı.

Valve mühendislerinden biri olan Pierre-Loup Griffais’in paylaştığı yukarıdaki ekran görüntüsünde DOOM Eternal’ın ışın izleme teknolojisi aktifken 35 FPS aldığı bilgisi de verildi.

Steam Deck’in Oyun Oynamak Dışında Başka Neler İçin Kullanılabileceğini Gösteren Video: Ürkütücü Bir Robotu Kontrol Edebiliyor

Steam Deck’te DOOM Eternal’a entegre edilen ışın izleme, Vulkan Graphics API’si aracılığıyla çalışıyor. Ancak Valve aynı zamanda daha zorlu bir görev olan DirectX Ray Tracing (DXR) teknolojisini de entegre etmek için çalıştığını belirtti.

Kaynak :
https://www.gizchina.com/2023/03/04/you-wont-believe-this-valve-enabled-native-ray-tracing-on-steam-deck/

Başa dön tuşu