Steam, Dolar Kuru Güncellemesine Gitti ve Son Kale de Düştü!

Bu hafta, Steam mağazasında güncellenen dolar kuru ile son kalenin de düştüğü hafta oldu. Artık platform fark etmeksizin ucuza oyun alma devri kapandı diyebiliriz. Ayrıntılar haberimizde.

Döviz kurundaki artış, ülkemizdeki her dalı olduğu üzere oyun dalını de vurmuştu. Gerek dijital, gerekse de kutulu oyunlarda yaşanan artış ile fiyatlar için yaptığımız ‘çok pahalı’ ve ‘fahiş’ tanımlamalarının bile kimi vakit yetersiz kaldığı durumlar ile karşı karşıyayız.

Bildiğiniz üzere Steam mağazası, fiyatlandırma açısından bir müddet öncesine kadar kullanıcı dostu bir tablo sunuyordu. Her ne kadar birtakım yayıncılar kendi fiyatlarını belirleme yoluna gitmiş olsalar da, genel olarak epeyce uzun bir vakittir kurun 1 TL olarak alınması ile oyuncuların PC platformundaki inançlı kalesi olmuştu. Ne var ki bir müddettir muhakkak başlı birçok oyundaki olağandışı fiyat artışları gözlemlemiştik. Bu da, son kalenin düşmeye yakın olduğunun göstergesi üzereydi. Bugün ise berbat haber geldi. Dolar kurunu güncelledi ve artık ucuza oyun alma sayfası Steam mağazası için de kapanmış oldu.

Steam Oyunları Zamlanmaya Devam Ediyor!

Bugün prestijiyle dolar kuru 10 TL olarak güncellendi. Ne var ki bu durum, bütün oyunları kapsamıyor üzere. Zira, 60 dolar bedelindeki oyun için önerilen fiyatın 510 TL olduğu görülüyor. Yani bu, kurun 8.5 TL düzeyine kadar inebildiğini de gösteriyor.

Öte yandan, kur güncellemesinden birinci etkilenenler ise Valve şirketinin kendi oyunları oldu. Mesela Portal’ı şimdi almadıysanız, 18.5 TL yerine artık 105 TL ödemek durumunda olacaksınız.

SteamDB sitesi ise kurun güncellenmesinin akabinde son fiyat değişikliklerini de listeledi. Buna nazaran, yüzlerce oyuna ortalama % 414 ile % 510 orası bir artırımın uygulandığını görebiliyoruz. Elbette ilerleyen vakitlerde listeye yeni oyunlar eklenmeye devam edecektir. Haliyle, şayet almayı istediğiniz bir oyunun fiyatı sizin için şu vakitte uygunsa beklemeyin.

Başa dön tuşu