Sony, Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya Kaldı

Bildiğiniz üzere Japon teknoloji devi, gerek stüdyo satın alımları, gerek PlayStation Plus servisine eklenen yeni oyunlar, gerekse de Microsoft ile yaşanan sürtüşmeler olsun, son periyotta gündemden düşmüyor. Artık de Sony, yeni bir dava ile gündeme geldi. Ayrıntılar haberimizde.

Sony, Yeni Bir Dava Karşı Karşıya Kaldı

Tüketici hakları savunucusu olan Alex Neill’ı harekete geçiren durum kaynağında, Japon teknoloji devinin pazardaki gücünü berbata kullanarak oyun geliştiricileri ve yayıncılar üzerinde adil olmayan şartları uygulamaya koyarak, tüketiciler için oyun ve indirilebilir içerik fiyatlarını yükseltmeye zorlayarak rekabet kuralını çiğnemesi yatıyor.

Söylenene nazaran, PlayStation Store üzerinden alınan her bir dijital oyun ve oyun içi satın alım başına % 30 da kurul kesintisi yapılarak kullanıcılardan olması gerekenden fazla fiyat alınmış. Bu da, Japon teknoloji devinin kasasına fazladan beş milyar sterlin girmesi ile sonuçlanmış.

Geçtiğimiz Cuma günü Rekabet Temyiz Mahkemesi ile kayda geçirilen tez, 19 Ağustos 2016 yılından bu yana Birleşik Krallık hudutları içerisinde dijital oyun yahut oyun içi içerik almış olan dokuz milyon kadar tüketiciyi kapsıyor. Kişisel olarak verilen maddi zararın ise 67 ile 562 sterlin ortasında değiştiği söylenmiş. Öbür bir deyiş ile dava oyuncuların lehine sonuçlanırsa, kişi başı bahsi geçen aralıkta tazminat talebinde bulunabilecek.

Oyun dalının artık Birleşik Krallık’taki en büyük cümbüş dalı olduğunu söyleyen Neill, topluluk ve bağlantı için oyunlara güvenen insanların sayısının çok fazla olduğunu ve özellikle geçim düşüncesi krizinin ortasındayken Sony’nin aksiyonlarının milyonlarca beşere ziyan verdiğini de kelamlarına ekledi.

Öte yandan, davayı yöneten Natasha Pearman ise bahisle ilgili olarak Sony tarafının PlayStation oyunlarının ve oyun içi içeriğinin dijital dağıtımını domine ettiğini lisana getirdi. Bunun da tüketicilere Sony tarafından sağlanan servislerin fiyatlarının orantısı dışında çok fiyatlar ile yansıdığını söyleyerek, Alex Neill’in telaffuzlarını de destekledi.

Son olarak bu davanın, geniş ticari davaları inceleyen ve dava ve uzlaşma eksperlerinin oluşturduğu Woodsford takımı tarafından finanse ediliyormuş. Gelişmeleri takipte olacağız.

Başa dön tuşu