PUBG ve Fortnite yasakları çığ üzere büyüyor!

Irak hükümeti, tanınan battle royale oyunları Fortnite ve Playerunknown’s Battlegrounds’ın ülkede yasaklanmasına karar verdi. Reuters isimli websitesinin haberinde yasaklanma sebebi bu iki oyunun “Irak toplumunun sıhhatini, kültürünü, güvenliğini olumsuz etkilemesi ve çocuklara ve gençlere yönelik toplumsal ve ahlaki tehditler oluşturması” olarak belirtilmiş.

PUBG ve Fortnite yasakları çığ üzere büyüyor!

Şii din adamı ve 2004-2008 yılları ortasında Irak’ta Amerika Birleşik Devletleri işgaline karşı direnen Mehdi Ordusu’nun başı Moqtada al-Sadr geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Playerunknown’s Battlegrounds’ın bağımlılık yaptığını söylemiş ve hükümete oyunu yasaklama davetinde bulunmuştu. “PUBG’de birkaç kişiyi öldürünce ne kazanıyorsunuz?

Bilgilendirici bir oyun yahut savaşmanın gerçek yolunu öğreten askeri bir oyun değil.”
 
Reuters’ın raporuna nazaran, Irak halkı bu karara hayli reaksiyon göstermiş lakin Fortnite ve Playerunknown’s Battlegrounds oynayamayacakları için değil. O da biraz tesirlidir ancak asıl sebep Irak halkının bu yasağı hükümetin yersiz önceliklerinin bir simgesi olarak görmesi. Irak mezhep çatışmaları, yetersiz altyapı ve siyasi istikrarsızlıkla uğraş etmeye devam ederken ülke parlamentosu toplanmasından bu yana sırf bir kanun çıkardı o da Ocak ayında yayınlanan 2019 federal bütçe kanunu.
 
Geçtiğimiz hafta da Playerunknown’s Battlegrounds “çocukları olumsuz tarafta etkilemesi sebebiyle” Nepal’de yasaklanmıştı. 

Başa dön tuşu