Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX inceleme

Nintendo’nun bu kuşaktaki konsolu Switch için çıkan yeni Pokemon oyunu Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı.

Nintendo bu jenerasyonda eski klasik oyunlarını Switch için tekrar geliştirmeye alıştı. Daha evvel eski Nintendo konsollarında satışa sunulan kimi Zelda, Pokemon ve Mario oyunlarını remake olarak Switch’te görmüştük. Bu sefer karşımıza çıkan üretim ise Nintendo DS için 2005 yılında raflardaki yerini alan Pokémon Mystery Dungeon.

Nintendo Switch için Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX ismiyle yayınlanan oyun temel dinamikler açısından 2005 yılında çıkan oyunla tıpkı düzeyde. Değişen tek şey ise grafikler diyebiliriz.

Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX, 2005 versiyonuna oranla farklı bir grafik örgüsüne sahip. Elbette bu grafik örgüsünün birtakım oyunculara çok da beğenilen gelmediğini belirtmemiz gerekiyor.

Pokemon olarak uyandığınız bir macera

Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX’te gözlerimizi pokemon olarak açan bir karakteri canlandırıyoruz. Oyuna girmeden evvel size kimi sorular soruluyor ve bu sorulara verdiğiniz karşılığa nazaran hangi pokemonun karakterinize uygun olduğu size söyleniyor.

Elbette bu pokemonla oynamak istemezseniz farklı bir pokemonu da tercih edebiliyorsunuz. Oyunu oynayacağınız pokemonu seçtikten sonra sıra yoldaşınızı seçmeye geliyor. Gerçekten yoldaşınızı da seçtikten sonra macera başlıyor.

Gözlerinizi açtığınızda kendinizi bir pokemonun vücudunda buluyorsunuz. Sonrasında yoldaşınıza durumu açıklamaya çalışıyorsunuz lakin hiç bir şey hatırlamadığınızı fark ediyorsunuz.

Kısacası oyunun senaryosu, kim olduğunuzu öğrenmekle geçiyor. Elbette bu macera boyunca olaylar farklı yerlere gidiyor. Yani öykü yalnızca asıl kimliğinizi öğrenmekten ibaret değil. Öykü örgüsü farklı bir halde işlenmiş ve bir anda kendinizi dünyayı kurtarırken buluyorsunuz.

Pokemon savaşları sizleri bekliyor

Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX’te oyunun isminden de anlaşılabileceği üzere çeşitli zindanlarda dolaşarak çabalara katılıyorsunuz. Genel olarak oyun boyunca karşınıza çıkan pokemonları yenerek, bir diğer pokemonu kurtarıyorsunuz.

Oyunda birinci başlarda ikili küme halinde savaşlara girseniz de ilerleyen kısımlarda kadronuzdaki sayı 3 hatta 4’ü buluyor.

Elbette burada şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu alışık olduğumuz cinsten bir pokemon oyunu değil. Yani kalkıp, pokemon yakalayıp, pokemon savaştırmıyoruz.

Ayrıca oyun içerisinde yer alan pokemon savaşları da bizim alışık olduğumuz tipten savaşlar değil. Yani o denli saldırıyı seç, şöyle saldır, sen dinlen, başka pokemonu yollayayım diye bir opsiyon yok.

Sonuç olarak şayet pokemon oyunlarından hoşlanıyorsanız Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX’i denemenizi tavsiye ederiz. Lakin Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX, alışık olduğumuz pokemon oyunları kadar eğlenceli değil. Oyunda bir kıssa, temele oturtulmuş bir yapı var. Lakin öteki pokemon oyunları ile karşılaştırdığımızda Pokémon Mystery Dungeon: Rescue Team DX’in bir tık aşağıda kaldığını da itiraf etmemiz gerekiyor.

Grafik: 8
Ses: 6
Oyanış: 6
Hikaye: 8
Ortalama: 7

Başa dön tuşu