PlayStation 5 üretim maliyeti açıklandı!

Bilindiği üzere Sony bu yıl sonunda yeni jenerasyon konsolu PlayStation 5’i satışa sunmaya hazırlanıyor. Şayet büyük bir aksilik yaşanmazsa hem PlayStation 5, hem de Microsoft’un yeni kuşak konsolu Xbox Series X bu yıl sonu itibariyle raflardaki yerini almış olacak.

Oyun severlerin en çok merak ettiği bahislerden birisi de PlayStation 5 fiyatı. Kısa müddet evvel Sony’nin yetkili isimlerinden birisi fiyat konusunda hala karar evresinde olduklarını söylemişti.

PlayStation 5 üretim maliyeti açıklandı!

PlayStation 5’in fiyatını etkileyecek olan en değerli etkenlerden birisi de elbet konsolun maliyeti olacak. Bloomberg tarafından yayınlanan bir habere nazaran PlayStation 5 üretim maliyeti şimdiden netleşmiş durumda.

Sony’e yakın kaynaklardan alınan bilgilere nazaran PlayStation 5 üretim maliyeti 450 dolarmış. Maliyetin bu kadar yüksek olması, Sony’nin PS5 üzerinde planladığı birtakım yeniliklerden de geri adım atmasına neden olmuş. Örneğin PS5’in üzerine aynasız kamera entegre etmek üzere bir niyet mevcutmuş. Ancak yüksek maliyetten dolayı bu özellik askıya alınmış.

PS5’in yüksek maliyeti, fiyat konusunda da idaresi ikiye bölmüş durumda. Argümanlara nazaran idarenin bir kısmı, PS5’i maliyet fiyatı üzerine kar koyarak satmanın yanlışsız olduğunu savunurken, öteki kısım ise gerekirse ziyanına satıp, oyun satışları ve dijital servislerden para kazanmayı uygun buluyormuş.

Sonuç olarak PlayStation 5 fiyatı 500 dolar civarında olacak üzere görünüyor. Son devirde tez edilen 399 dolarlık etiket fiyatı ise şimdilik hayal diyebiliriz.

Başa dön tuşu