PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü!

Bu yılın sonlarında satışa sunulması beklenen PlayStation 5’in teknik özellikleri açıklandı. Sony düzenlediği özel bir aktiflikle PlayStation 5 özellikleri ile ilgili tüm ayrıntıları açıkladı.

Sony’nin yeni kuşak konsolu pek çok etkileyici bilhassa gelecek. PlayStation 5’in fark yaratacağı nokta ise sürat olacak.

PS5 teknik özellikleriyle göz dolduruyor

PlayStation 5’in teknik özelliklerinin ayrıntılandırıldığı sunumda, yüklü olarak SSD üzerinde duruldu. Paylaşılan bilgilere nazaran PlayStation 5, PlayStation 4’e oranla 20 kat daha süratli olacak. Oyunlar PS4’e oranla çok daha süratli çalışacak. Örneğin PS4’te Spider-Man oynarken 100 saniyede yüklenen ekran, PlayStation 5’te yalnızca 1 saniyede yüklenecek. Yani PS5 yükleme ekranı tarafında PS4’ten 100 kat süratli olacak.

Sunumu gerçekleştiren PS5 baş sistem mimarı Mark Cerny, PS4’te yer alan HDD teknolojisinin üretimcileri kısıtladığını söyledi. Yeni gelecek olan SSD teknolojisi ile sonların büsbütün ortadan kalkacağını ve yapımcıların hayal ettikleri herşeyi yapabileceklerini belirtti.

Cerny kullandıkları SSD teknolojisinin mevcut PC’lerde kullanılandan da çok daha süratli olacağının da altını çizdi.

PlayStation 5 ile oyunların işlenmesi de farklı bir boyuta ulaşacak. Konsolun içerisinde yer alan 16GB DDR6 RAM sayesinde oyunların işlenmesi PS4’e oranla 30 kat daha süratli gerçekleşecek.

PlayStation 5, evvelki kuşaklarda yer alan oyunları da destekleyecek. Cerny, PlayStation 5’i yaparken eski konsollarla da uyumlu olmasını ön planda tuttuklarını söyledi. Buna nazaran PS5, PlayStation 2, 3 ve 4 için çıkmış oyunları oynatabilecek. Örneğin PS2’de unutamadığınız bir oyunu PS Store üzerinden indirerek PlayStation 5’te oynamaya devam edebileceksiniz.

Sony, PlayStation 5’te GPU tarafında AMD tarafından geliştirilen bir ekran kartı kullanıyor. Tıpkı formda konsolun öbür kesimlerinde da AMD alt yapısından yararlanılmış. Bu sayede ortaya Geometry Engine isimli bir teknoloji çıkmış. Bu teknoloji oyun yapımcılarının hayal ettikleri herşeyi sanal dünyaya taşımalarına imkan sağlayacakmış.

PlayStation 5’te ses tarafında da kıymetli gelişmeler oyun severleri bekliyor. Gelecek olan yeni 3D ses teknolojisi sayesinde oyuncular oyunu oynamakla kalmayacak, adeta yaşayacak. PS5, genel olarak kulaklıkla alabildiğiniz ses kalitesini, televizyondan sunacak. Örneğin uzay gemisinde geçen bir oyunda, kendinizi meskeninizde değil, o uzay gemisinde hissedeceksiniz.

PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü!

Özetle PlayStation 5 RDNA 2 mimarili 10.28 TFLOPs gücünde bir GPU ile gelecek. Konsolda Zen 2 3.5GHz suratında bir işlemci ve 16GB DDR6 RAM bulunacak.

Konsolda 825GB SSD yer alacak. Ayrıyeten genişletilebilir bir SSD slotu da sunulacak. Bu sayede konsolun depolama alanını genişletmek de mümkün kılınacak.

Dip not olarak belirtelim. Xbox One Seriex X’te 12TFLOPs GPU, 8 çekirdekli 3.8GHz işlemci ve 16GB DDR6 RAM bulunuyordu. Yani Xbox One Series X, PlayStation 5’ten bir tık daha güçlü diyebiliriz.

Başa dön tuşu