PlayStation 5 hakkında birinci resmi açıklama!

Amerikan mecmuası Wired, Sony Interactive Entertainment’ın ofisini ziyaret ederek konsolun baş mimarı Mark Cerny ile “PlayStation 4’ün yerini alacak şimdi isimlendirilmemiş konsol” hakkında konuştu.

PlayStation 5 hakkında birinci resmi açıklama!
 

Konsol 8 çekirdekli 7 nanometrelik 2 mikro mimarisini kullanan üçüncü jenerasyon AMD Ryzen tabanlı bir CPU ve ışın izleme teknolojisini destekleyen AMD Radeon Navi tabanlı bir GPU tarafından güçlendirilecek. Cerny 8K grafikler ve fizikî medya takviyesinin olacağını ve “çarpıcı biçimde farklı bir ses deneyimi” sunacak yeni 3D ses teknolojisinin de CPU’nun bir kesimi olacağını söyledi.
 
Konsol ayrıyeten solid-state drive yani katı hal diskine sahip olacak. Şu anda PC’de mevcut olan tüm SSD’lerden daha süratli bant genişliğine sahip olacağı belirtilen bu SSD uzun yükleme müddetlerini ve oyun içindeki süratli seyahat müddetlerini kısaltacak ve oyuncuların çok oyunculu maçlara daha süratli girmelerini sağlayacak.

Örnek olarak Marvel’s Spider-Man’in PlayStation 4 üzerindeki süratli seyahat müddeti 15 saniye civarındayken yeni kuşak PlayStation konsolunun geliştirici kitinde bu sürat 0.8 saniyeye düşürülmüş. Ve uzun vakittir konuşulan geriye uyumluluk nihayet doğrulandı. Yeni jenerasyon PlayStation konsolu PlayStation 4 oyunları ile uyumlu olacak ve PlayStation VR’ı destekleyecek.
 
Cerny rastgele bir çıkış tarihi vermedi ama 2019’da çıkmayacağı kesin olarak belirtildi. Son olarak, ileride çıkacak olan PlayStation 4’e özel oyunların ayriyeten yeni kuşak PlayStation’a da çıkabileceği işaret edildi, bilhassa Kojima Productions tarafından geliştirilen Death Stranding’in.

Başa dön tuşu