NVIDIA, RTX 40 Serisi Ekran Kartlarını Tanıttı

Bugün prestijiyle gerçekleştirdiği sunum ile ekran kartı üreticisi NVIDIA, RTX 4080 ve RTX 4090 modellerini ve yeni DLSS 3 teknolojisini tanıttı. Ayrıntılar haberimizde.

Birçok duyuruya yer verilmiş olan sunumda, yeni araçlar, Omniverse ile yapay zekanın ortaya koyduğu gelişmeler dahil bizleri fazlaca yeni teknolojinin beklediğini görüyoruz. RTX 4000 serisine özel olacak DLSS 3 teknolojisine de değinilen sunum sırasında yapılan açıklamalar şöyle;

NVIDIA, RTX 40 Serisi ile Yeri Yerinden Oynatacak

NVIDIA bugün, yeni amiral gemisi RTX 4090 GPU’nun öncülüğünde, bir evvelki kuşağa nazaran 4 kata kadar daha yüksek performansa sahip, oyuncular ve içerik oluşturucular için ihtilal niteliğinde performans sağlamak üzere tasarlanan GeForce RTX 40 Serisi GPU’larını tanıttı.

Yeni NVIDIA® Ada Lovelace mimarisine dayanan dünyanın birinci GPU’ları olan RTX 40 Serisi, performans ve verimlilikte yeni bir jenerasyonu temsil eden büyük bir sıçramaya imza atıyor ve piksel oluşturmada yapay zekanın kullanıldığı, gerçek vakitli ışın izleme ve nöral işlemede yeni bir çağı temsil ediyor.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, GeForce Beyond: Special Broadcast at GTC’de, “RTX ışın izleme ve nöral sürece çağı tüm süratiyle devam ediyor. Yeni Ada Lovelace mimarimiz bunu bir sonraki düzeye taşıyor” dedi. Huang, şöyle devam etti:

“Ada, oyuncular için adeta bir kuantum sıçraması sağlıyor ve büsbütün simüle edilmiş dünyalar yaratmanın yolunu açıyor. Ada, evvelki jenerasyonun 4 katına ulaşan performansıyla sanayide yeni bir standart belirliyor.”

DLSS 3, Daha Süratli Oyun Tecrübesi için Tüm Kareyi Oluşturuyor

Huang ayrıyeten, şirketin oyunlar ve yaratıcı uygulamalar için geliştirdiği Derin Öğrenme Üstün Örnekleme (Deep Learning Harika Sampling) nöral grafik teknolojisindeki bir sonraki ihtilali simgeleyen NVIDIA DLSS 3‘ü duyurdu. Yapay zeka dayanaklı bu teknoloji, çok daha süratli oyun oynamak için tüm kareyi tek seferde oluşturabiliyor. GPU’nun tüm kareleri bağımsız olarak oluşturmasına müsaade vererek, oyunlardaki CPU performans sınırlamalarının üstesinden geliyor.

Unity ve Unreal Engine üzere dünyanın en tanınan oyun motorlarında uygulanan bu teknoloji, yakında çıkacak 35’ten fazla oyun ve uygulamayla dünyanın önde gelen oyun geliştiricilerinin birçoklarından takviye aldı.

Ek olarak, RTX 40 Serisi GPU’larda aşağıdakiler dahil bir dizi yeni teknolojik yenilik yer alıyor:

  • 83 teraflop’a kadar shader gücüne sahip çoklu akış işlemcileri – evvelki jenerasyona nazaran 2 kat daha performanslı.
  • 191’e kadar aktif ışın izleme teraflopa sahip üçüncü jenerasyon RT Çekirdekleri – evvelki jenerasyona nazaran 2,8 kat daha performanslı.
  • 1,32 tensör petaflop performansa sahip dördüncü jenerasyon Tensör Çekirdekleri – FP8 hızlandırma kullanan evvelki kuşağa nazaran 5 kat daha performanslı.
  • GPU kaynaklarını daha uygun kullanmak ismine gölgeleme iş yüklerini anında tekrar planlayarak süreç verimliliğini artıran Shader Execution Reordering (SER). CPU’lardaki sıra dışı yürütme kadar kıymetli bir yenilik olan SER, ışın izleme performansını 3 kat, oyun içi kare suratlarını %25’e kadar güzelleştirir.
  • 2 kat daha süratli performansa sahip Ada Optik Akış Hızlandırıcı, DLSS 3’ün sahnedeki hareketi iddia etmesine imkan tanıyarak yapay hudut ağının manzara kalitesini muhafazasını ve kare suratını artırmasını sağlar.
  • Özel TSMC 4N proses teknolojisiyle sıkı bir biçimde bir ortaya getirilen mimari iyileştirmeler, güç verimliliğinde 2 kata kadar sıçrama sağlar.
  • Çift NVIDIA Kodlayıcı (NVENC), dışa aktarma müddetlerini yarıya indirir ve AV1 takviyesi sunar. NVENC AV1 kodlaması, OBS, Blackmagic Design DaVinci Resolve, Discord ve daha fazla uygulama tarafından benimsenmektedir.

Daha Sürükleyici Oyunlar için Yeni Işın İzleme Teknolojisi

Işın izlemeli sahneleri fizikî olarak hakikat aydınlatmayla gerçek vakitli olarak işlemek, onlarca yıldır grafik işlemenin tepesi kabul edildi. Birebir vakitte 3D oyunlar ve grafikler gerçek dünyanın en yanlışsız temsilini ekrana koymaya çalıştıkça, ortamların ve objelerin geometrik karmaşıklığı artmaya devam etti.

Gerçeğe en yakın grafikleri elde etmek, muazzam hesaplama gücü gerektirir. Cyberpunk 2077 üzere çağdaş ışın izlemeli oyunlar, sadece aydınlatmayı belirlemek ismine her piksel için 600’den fazla ışın izleme hesaplaması çalıştırıyor. Bu, dört yıl evvel piyasaya sürülen birinci ışın izlemeli oyunlara nazaran 16 kat artışa karşılık geliyor.

Yeni üçüncü kuşak RT çekirdekleri, 2 kat daha süratli ışın üçgeni kesişim testi sağlamak için geliştirildi ve bunun için iki değerli donanım bileşeniyle donatıldı. Bunlardan Opacity Micromap Engine alfa testi geometrisinin ışın izlemesini 2 kat hızlandırırken, Micro-Mesh Engine ek geometrileri ortaya koymak için anında mikro ağlar oluşturma işini üstleniyor. Micro-Mesh Engine, karmaşık geometrilerin klasik performans ve depolama maliyetleri olmadan, artan geometrik karmaşadan faydalanmayı sağlıyor.

RTX Remix ve Yeni AV1 Kodlayıcılarla Yaratıcılık Yine Tanımlandı

RTX 40 Serisi GPU’lar ve DLSS 3, NVIDIA Studio yaratıcıları için gelişmeler sağlıyor. 3D manzara sanatkarları, yanlışsız fizik ve gerçekçi materyallerle büsbütün ışın izlemeli ortamlar oluşturabiliyor ve değişiklikleri proxy olmadan, gerçek vakitli olarak görüntüleyebiliyor.

Video düzenleme ve canlı yayın, geliştirilmiş GPU performansından ve yeni ikili, sekizinci jenerasyon AV1 kodlayıcıların eklenmesinden faydalanıyor. NVIDIA Broadcast yazılım geliştirme kitinde Yüz Sözü Kestirimi, Göz Teması ve Sanal Art Planda kalite iyileştirmeleri dahil olmak üzere iş ortakları tarafından kullanılabilen üç güncelleme yer alıyor.

NVIDIA Studio yazılım paketine dahil olan NVIDIA Omniverse, yakında klasik oyunların yine yorumlanmış çarpıcı RTX sürümlerini oluşturmak için bir modlama platformu olan NVIDIA RTX Remix ile güçlendirilecek. RTX Remix, mod yapımcılarının oyun öğelerini kolaylıkla yakalamasına, gereçleri güçlü yapay zeka araçlarıyla otomatik olarak geliştirmesine, ışın izleme ve DLSS ile RTX’i süratle etkinleştirmesine imkan tanıyor.

Portal Artık RTX ON!

RTX Remix, NVIDIA Lightspeed Studios tarafından Valve’in tüm vakitlerin en âlâ görüntü oyunlarından biri olarak kabul edilen ikonik görüntü oyunu Portal’ı tekrar tasarlamak için kullanıldı. Tam ışın izleme ve DLSS 3 üzere gelişmiş grafik özellikleri, oyuna yeni ve çarpıcı bir görünüm ve farklı bir his veriyor. RTX’li Portal Kasım ayında, Portal’ın 15. yıldönümünde, RTX grafikli klasik platform oyunu olarak fiyatsız ve resmi indirilebilir içerik olarak piyasaya sürülecek.

GeForce RTX 4090 ve 4080: Tepedeki Yeni GPU’lar

RTX 4090, şaşırtan güç, akustik ve sıcaklık özelliklerine sahip dünyanın en süratli oyun GPU’su olarak öne çıkıyor. Tam ışın izlemeli oyunlarda DLSS 3’lü RTX 4090, bir evvelki jenerasyonun DLSS 2’li RTX 3090 Ti’sine kıyasla 4 kata kadar daha süratli. Bir evvelki kuşağın 450 W güç tüketimini koruyan işlemci, günümüz oyunlarında 2 kata kadar daha yüksek performans gösteriyor. 76 milyar transistör, 16 bin 384 CUDA çekirdeği ve 24 GB yüksek süratli Micron GDDR6X belleğe sahip olan GPU, 4K çözünürlüklü oyunlarda kesintisiz saniyede 100’ün üzerinde kare suratı sunuyor. RTX 4090, 12 Ekim Çarşamba günü satışa sunulacak.

Şirket ayrıyeten iki başka konfigürasyonda sunulacak olan RTX 4080’i duyurdu. RTX 4080 16GB, 9 bin 728 CUDA çekirdeğine ve 16GB yüksek süratli Micron GDDR6X belleğe sahip. DLSS 3 ile günümüz oyunlarında GeForce RTX 3080 Ti’den iki kat daha süratli, en düşük güç modunda bile GeForce RTX 3090 Ti’den daha güçlü oluşuyla öne çıkıyor. RTX 4080 12GB, 7 bin 680 CUDA çekirdeğine ve 12GB Micron GDDR6X belleğe sahip ve DLSS 3 ile evvelki jenerasyon amiral gemisi olan RTX 3090 Ti’den daha süratli.

Her iki RTX 4080 konfigürasyonu da Kasım ayında satışa sunulacak.

Nasıl Temin Edeceksiniz

GeForce RTX 4090 ve 4080 GPU’lar ASUS, Colorful, Gainward, Galaxy, GIGABYTE, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac üzere en güzel donanım üreticilerinden, stok saat suratına sahip ve fabrikadan sürat aşırtmalı modeller de dahil olmak üzere özel kartlar olarak sunulacak.

Dünyanın önde gelen sistem üreticileri olan Acer, Alienware, ASUS, Dell, HP, Lenovo ve MSI tarafından oluşturulan oyun sistemlerinde GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar yer alacak.

Başa dön tuşu