Microsoft’un Activision savunması dalga konusu oldu

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Microsoft, uzun vakittir yayılmacı bir siyaset izliyor. Bu kapsamda bilhassa son birkaç yıldır radarına oyun kesimini alan şirket, birinci kıymetli alımını Bethesda ile yapmıştı. Lakin bunun daha yalnızca bir başlangıç olduğunu düşünen şirket, asıl bombayı ise yaklaşık 69 milyar dolar ödemeyi taahhüt ettiği Activision-Blizzard ile patlattı.

Bununla birlikte Microsoft’un Activision-Blizzard’ı satın almak için süreçlere başladığını duyurmasıyla birlikte, başta düzenleyici kurumlar olmak üzere pek çok cepheden bu alıma ait reaksiyon yağdı ve Amerika Federal Rekabet Kurumu FTC, Microsoft hakkında soruşturma başlattı.

Microsoft’un Activision savunması dalga konusu oldu

Bu soruşturma kapsamında geçtiğimiz gün birinci savunmasını yaklaşık 40 sayfalık bir raporla veren Amerikalı teknoloji devi, Activision’ın en değerli oyunu olan Call of Duty’nin ne vakit çıktığını, bu oyunun hangi stüdyoda geliştirildiğini, şirkete ne kadar mal olduğunu bilmediğini öne sürdü.

Bir öteki söz ile Microsoft Activision’ı satın almasının ve bu şirkete 69 milyar dolar ödemesinin en değerli sebebi olan Call of Duty hakkında hiçbir şey bilmediğini lisana getirmiş oldu. Bu tabir tabi ki büsbütün stratejik. Uzmanlara nazaran Microsoft bu sözüyle, gayesinin Call of Duty olmadığını ve bu sebeple de rakiplerinin Call of Duty konusunda korkmasına da gerek bulunmadığını göstermek istiyor. Tabi buna kim inanır işte orası meçhul.

Başa dön tuşu