Microsoft Birinci Parti Oyun Fiyatlarını Yükseltecek

Ülkemizde oyun fiyatı artmaya devam ederken, Microsoft cephesinden de üzücü bir haber geldi. Game Pass artık biz oyuncular için daha da bedelli hale gelecek. Microsoft birinci parti oyun fiyatlarını yükseltecek. Şu devirdeki indirimlerden kapabildiğinizi kapın. Ayrıntılar haberimizde.

Teknolojiye bağlı olarak gelişen oyunların, geliştirilme masrafları da artıyor bildiğiniz üzere. Daha evvelden pek çok defa değinilen bu mevzuya bağlı olarak, oyun fiyatları da artış gösteriyor. Tabi bunun üzerine bir de ülkemizdeki kur oranları ile çarptığınız vakit, olması gerekenden çok daha yüksek fiyatlar ile müsabakamız kaçınılmaz oluyor.

Epey bir mühlet evvel, yeni kuşak oyunların yetmiş dolara yükseltilmesi gündeme gelmişti. Bu bağlamda da Ubisoft, Take-Two Interactive, Sony, Electronic Arts ve Activision dahil büyük yayıncılar yeni standarda geçiş yapmıştı. Aslında Dead Space Remake, Need for Speed Unbound ve Call of Duty: Çağdaş Warfare 2 bunun birinci akla gelen yansımaları oldular. Artık de müjdeler(!) olsun ki bu listeye Microsoft ekleniyor.

Microsoft Birinci Parti Oyun Fiyatları da Yükselecek

IGN sitesine gönderilen bir bildiride, 2023 yılıyla birlikte Forza Motorsport, Starfield ve Redfall dahil birçok birinci parti oyunun aktüel fiyatının artık yetmiş dolar olacağı belirtildi.

“Bu fiyat, bu oyunların içeriğini, ölçeğini ve teknik karmaşıklığını daha düzgün yansıtıyor. Xbox’ta gruplarımız tarafından geliştirilen tüm oyunlarda olduğu üzere, piyasaya sürüldükleri gün Game Pass ile de kullanılabilecek.”

Bu elbette küresel fiyatlandırma, bu nedenle bölgesel fiyatlandırma farklılık gösterebilir. Örneğin Çağdaş Warfare 2, şu anda Kanada’da 90 dolara mal oluyor lakin Microsoft, fiyat artışının başka ülkelerde nasıl yansıtılacağı konusunda yorum yapmadı. PC Gamer sitesine gönderilen farklı bir bildiride Microsoft, fiyat artışının konsol ve PC mağazalarında uygulanacağını doğruladı.

Bu açıklamanın akabinde, hiç elbet ki Game Pass servisi biz oyuncuların gözünde daha bir kıymetlendi. Ne var ki fiyatlı abonelik servisi için de bir artırım gündeme gelebilir. Malum, Ekim ayındaki Wall Street Journal etkinliğinde konuşan Microsoft Gaming Üst Yöneticisi Phil Spencer, tatil devrinin akabinde muhakkak Xbox eserlerine yahut servislerine artırım yapılacağını inandığını söylemişti.

Başa dön tuşu