Metro Exodus’un Modlanması İçin Geliştirme Kiti Yayınlandı

Metro Exodus’un yapımcısı olan 4A Game Studio, oyunun modlanmasının önünü açan geliştirme kitini tüm Metro Exodus sahiplerine ücretsiz hediye etti.

Rus yazar Dmitry Glukhovsky tarafından yazılan ve 2002 yılında piyasaya sürülen ilk Metro kitabı, çıkışında Rusya ve Ukrayna dışında pek dikkat çekmese de 2010 yılında küçük bir ekip tarafından kitaptan uyarlanan ilk Metro oyunu tüm dünyada ses getirmişti.

Serinin son oyunu Exodus ise oyuncular tarafından fazlasıyla beğenilmişti. Ancak oyunla ilgili ufak bir eksik vardı, oyunun mod desteği yoktu. Ta ki bugüne kadar.

Yapımcı stüdyodan hem oyuncuları hem modcuları sevindiren açıklama geldi

Metro serisinin yapımcısı olan 4A Games Studio, resmi internet sitelerinden bir duyuru yaparak oyunun yazılım geliştirme kitini (SDK) tüm Metro Exodus sahiplerine ücretsiz sunulduğunu açıkladı. Oyuncu topluluğunun mod istediğini ve kendilerinin de bu modlara sıcak baktığını belirten Ukrayna merkezli ekip, şu anda bu modlar için zaman ayıramadıklarını belirterek oyunun SDK’sı sayesinde isteyen herkesin Metro Exodus’u modlayabileceğini açıkladı.

İnternette dolaşan ve farklı oyun motorlarıyla yapılan Metro Exodus mod konseptlerinden haberdar olduklarını belirten ekip, oyunun modlanmasını kolaylaştırmak için Snowrunner, Insurgency ve Space Engineers gibi oyunların da ortaklık kurduğu Mod.io ile anlaştıklarını açıkladı. Bu sayede isteyen her oyuncu Mod.io üzerinden Metro Exodus için modlar geliştirebilecek ve bu modları indirebilecek.

Yapımcı şirket yaptığı açıklamada SDK paketinin içerisinde oyun içi düzenleme için bir editör, görsel efektlerin ve kaplamaların değiştirilebilmesi için bir görsel kod düzenleyici ve bir sandbox aracının kullanıcılara sunulduğunu açıkladı. Yani kısacası oyunun geliştirilmesinde kullanılan her şeye sahip olacaksınız. Hatta isterseniz eski Metro oyunlarını Metro Exodus’un içinde yeniden yapabilirsiniz.

Metro 2033’ün Yazarı Rusya’da ‘Arananlar’ Listesine Alındı: İşte Nedeni

4A Games Studio, sunulan SDK paketinin tamamen ücretsiz olduğunu ve yapılan modlar hakkında hiçbir hak talep etmeyeceklerini de belirtiyor. Ancak bu araçları kullanabilmeniz için tek bir şartları var, hazırlanan modların ticari kaygılar olmadan hazırlanması. Yani bu SDK kullanılarak hazırlanan tüm modlar ücretsiz olmak zorunda.

Başa dön tuşu