Microsoft akıllı telefonları konsola çevirecek

Son periyotta taşınabilir oyunların popülerliğinin artması ve kullanıcıların oyunları telefonlarından oynamaya başlaması bu alanda daha fazla tahlilin ortaya çıkmasına neden oldu. Anlaşılan o ki taşınabilir oyun alanında bir tahlil de Microsoft’tan gelecek. Markanın patentini aldığı yeni bir oyun tahlili cep telefonlarını motamot Xbox oyun konsolu üzere kullanmayı sağlıyor.

Microsoft akıllı telefonları konsola çevirecek

Firmanın 9 Temmuz’da aldığı patente nazaran cep telefonlarına takılan fizikî modüllerden oluşan tahlil sayesinde Xbox konsolunun kumandası telefona geliyor. Üzerinde kulaklık çıkışı ve şarj girişi üzere yuvalar bulunan tahlilin hayata geçip geçmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Muhtemelen telefon üzerinden konsoldaki oyunları oynamayı sağlayacak bu tahlilin firmanın birkaç ay evvel duyurduğu xCloud projesinin bir devamı niteliğinde olacak. Bu projede tablet ve telefon üzere aygıtlardan Xbox konsol oyunları bulut teknolojisi yardımı ile oynanabilecek. Şimdi test kademesinde olan projenin üstte patenti ortaya çıkan donanım tahlili ile birlikte kullanılması yeni bir devrin kapılarını aralayabilir.

Bu üslup bir donanım tahlili ne kadar pratik olur bilinmez. Ayrıyeten Nintendo Switch üzere tahliller varken kullanılır mı orası tartışılır. Fakat Microsoft’un taşınabilir oyunculara göz kırptığı da bir gerçek. Öte yandan Yanko Design’ın tasarımcılarından biri olan Sarang Sheth, bu patentten yola çıkarak mümkün bir aygıtın bilgisayar imgelerini oluşturmuş. Elbette bu imgenin gerçek olmadığını belirtelim:

Başa dön tuşu