Google Stadia’nın Patronu, Sessiz Sedasız Şirketten Ayrılmış

Google, 2019’da çıkan bulut oyun hizmeti Stadia’nın yeterince ilgi görmediği için fişini çekmişti. Şimdi ise hizmetin başındaki ismin sessiz sedasız şirketten ayrıldığı ortaya çıktı.

ABD merkezli teknoloji devi Google geçtiğimiz ocak ayında, 2019 yılında tanıttığı bulut oyun hizmeti Stadia’yı kapatma kararı almıştı. 23 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye’ye gelmeyen Stadia’nın kapatılma nedeni olarak ise yeteri kadar ilgi alamaması gösterilmişti. Bu karar, Stadia için oyun geliştirmesi için kurulan stüdyoların kapatılmasından aylar sonra gelmişti.

Şimdi ise başarısız bir proje olan Stadia’nın başındaki isim Phil Harrison hakkında bazı bilgiler ortaya çıktı. Business Insider’ın aktardığına göre 2018 yılından beri Google’da yer alan Harrison artık şirkette değil.

Phil Harrison, Stadia kapatıldığında sessiz sedasız şirketten ayrılmış

Habere göre Phil Harrison, ocak ayında, yani Stadia’nın hizmetlerine son verildiği sıralarda Google’dan sessiz sedasız ayrıldı. 2018’de şirkete dahil olan ünlü iş insanı, 2019’da hizmetin tanıtımında öne çıkan isimdi. Ancak Stadia, çıkar çıkmaz oyun performansları konusunda vaatlerini yerine getirmediği konusunda eleştirildi. Üç yıl sonra ise tamamen iptal edildi. Hizmetin yeterince ilgi görmediğini söyleyen isim de Harrison’dı.

Bunların dışında Insider’ın raporuna göre Harrison, hizmetin kapanmasından önce temel yayın teknolojisinin Google’da kullanılacağını ve ortaklara sunulacağını söyledi. Ancak teknoloji devi, daha sonra tüketici tarafı gibi bu konuların da devam etmeyeceğini, projenin tamamen iptal edildiğini duyurdu.

Bulut Oyun Servisi Stadia’nın Fişini Çeken Google, Dünyanın İlk Bulut Oyun Bilgisayarlarını Duyurdu (Yenilen Pehlivan Gerçekten Güreşe Doymuyormuş)

Oyun sektöründe başarılı bir kariyere sahip olan iş insanı, Google’dan önce 2008 yılına kadar Sony’nin oyun odaklı kuruluşu Sony Interactive Entertainment’ta (eskiden Sony Computer Entartainment’tı) başkan olarak çalışmıştı. Ayrıca bulut oyun hizmeti Gaikai’de de danışmanlık yaptı. Son olarak 2012 ve 2015 yılları arasında ise Microsoft’un Xbox bölümünde yer aldı.

Başa dön tuşu