DOOM Not Defteri Üzerinde Bile Çalıştırıldı!

Yeter ki canımız DOOM oynamak istesin. Artık çabucak yer yerde oynayabilmemiz mümkün olacak. Geçmişte birçok çılgın işlere imza atmıştı, oyuncular. O denli ki, geçmişte LEGO modülü içinde, traktörlere ilişkin bilgi cümbüş sistemleri üzerinde, anakart BIOS ekranında ve hatta doğum denetim aygıtında dahi olmak üzere akla hayale gelmedik birçok yerde efsanevi oyunu oynamak mümkün olmuştu. Artık de DOOM not defteri üzerinde çalıştırıldı. Hayır, latife değil.

“Daha diğer nerede DOOM oynayabiliriz?” diye düşünmeye kalmıyor ki, bizi hayrete düşüren haberler ile karşılaşıyoruz. Bu kez da Windows işletim sisteminin Not Defteri uygulaması üzerinden 1993 yılında çıkan oyunu oynayabilmenin mümkün olduğunu öğrenmiş olduk.

DOOM Not Defteri Üzerinde de Oynandı

Youtube kanalı üzerinden bir görüntü yayınlamış olan Samperson (Sam Chiet) isimli kullanıcı ve tıpkı vakitte da oyun geliştiricisi, Not Defteri içinde birtakım değişiklikler DOOM manzarasını ortaya çıkartmış. Dahası ise oyuna ilişkin müzikleri ve sesleri de senkronize etmeyi başarmış. İşin farklı yanı, ne manzaralar ne de uygulama üzerinde rastgele bir modifiye yapılmamış. Başka bir deyişle, bu yolla Not Defteri yalnızca yazı yazma fonksiyonu göstermekten çıkıp cümbüş aracına da dönüştü.

Söz konusu bu çalışma, DOOM oyununun yaratıcılarından John Romero’yu da hayrete düşürmüş. Romero, Samperson’un çalışmasını Twitter hesabı üzerinden ‘Incredible.’ (İnanılmaz) yorumu ile paylaşmış.

Videonun açıklama kısmına bakılırsa, Samperson yakın bir vakitte indirilebilir versiyonunu sunmayı planlıyor. Ne var ki her şeyi bir ortaya getirmesi biraz vakit alacakmış. Yani şayet kendiniz de denemeyi isterseniz, birkaç gün içerisinde bu fırsatı yakalayabileceksiniz.

Başa dön tuşu