Call of Duty Oyunları için Sony, Activision’a Ödeme Yapıyormuş

Call of Duty oyunları için Sony Game Pass servisine gelmemeleri ismine Activision Blizzard şirketine para ödüyormuş. Microsoft tarafından yapılan açıklama, aslında bu daha evvelce de gündeme gelmişti. Fakat artık resmiyet kazanmış oldu. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere Activision Blizzard ile Sony ortasında, Call of Duty oyunları özelinde bir muahede mevcut. Evvelce bu muahede, beta testlerinin ve içeriklerin bir ay PlayStation 4 konsoluna özel olması kuralı koşuyordu. Lakin sonradan, beta testleri bir haftaya indirgenmiş olsa da kimi modlar yıllık olarak PlayStation konsollarına özel kalıyor.

Son periyotta de yeniden Call of Duty serisi üzerinden Microsoft ile Sony ortasında bir gerginlik yaşanıyordu. Sebebi ise, Japon teknoloji devinin Activision Blizzard satın alımının onaylanması durumunda milyonlar satan seriyi kaybedeceği kaygısı. Bu o denli bir noktaya gelmişti ki, Sony Interactive Entertainment lideri ve Üst Yöneticisi Jim Ryan’ın durum ile ilgili olarak Avrupa Birliği yetkilileri ile teğe bir görüşmek için Brüksel kentine uçmasına kadar varmıştı.

Call of Duty Oyunları için Sony, Activision Blizzard Şirketine Para Ödüyor

Yakın bir vakit evvel Microsoft tarafından CMA kuruluşuna sunduğu dokümanda, Sony tarafının tüm bahislerde eşit kaidelerde olmadığına ait davasını ayrıntılandırdı. Bununla birlikte, Japon teknoloji devi ile Activision Blizzard ortasındaki mevcut muahedeye ait olarak da “Activision Blizzard ve Sony ortasındaki muahede, Activision Blizzard’ın Call of Duty serisini birkaç yıl boyunca Game Pass’e eklemesiyle ait kısıtlamalar içeriyor.” yorumunda bulundu.

Bu telaffuz değerli zira bu, Phil Spencer’ın Microsoft’un “Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra mevcut tüm muahedeleri yerine getirme niyetinde” olduğunu söylediğinde atıfta bulunduğu mutabakatın bir modülü olduğunu gösteriyor.

Bazı raporlar, bu Sony-Activision muahedesinin 2024’e kadar süreceğini gösteriyor, bu nedenle pratikte bunun manası, Microsoft Activision Blizzard’ı satın alsa bile Call of Duty serisini Game Pass’e getiremeyecek ve sırf Xbox’a özel bir oyun serisine dönüştüremeyecek.

Başa dön tuşu