İptal Edilen E3 2023’ün Organizatöründen Açıklama Geldi

Oyuncuların her sene heyecanla beklediği E3 fuarının 2023 yılında iptal edilmesinin ardından organizatör GamesIndustry.biz, ‘başta şirketler büyük alanları kapmak için heyecanlıydı ancak sonra hava değişti’ diye açıklama yaptı.

Dünyanın yıllardır süre gelen en büyük oyun etkinliği olan E3 fuarının 2 gün önce iptal edildiğini öğrenmiştik. Sebebi ise şirketlerin birer birer etkinlikten çekilmesiydi. Xbox, Nintendo, Sony ve Ubisoft‘un, bu yıl E3’e katılmayacağını açıklamasının ardından; Sega, Tencent ve Devolver da etkinlikten çekildiğini açıkladı.

Neler olduğunu hatırlamak için buraya göz attıktan sonra, E3’ün organizatörü GamesIndustry.biz’in konuyla alakalı yaptığı açıklamaya gelin beraber bakalım.

“Oyun endüstrisi, bu E3’ün yaşanmasını istemedi”

E3 2023’ü düzenleyen GamesIndustry.biz oluşumunun üst mevkilerinde yer alan Christopher Dring, yaptığı açıklamada oyun endüstrisinin resmen bu E3’ün gerçekleşmesini istemediğine değindi. Kendisinin beyanına göre başta birçok büyük oyun firması, etkinlik için pek bir hevesliydi.

“Şirketler çok büyük alanları almaktan bahsediyordu. E3 ekibi, otoparkı nasıl genişletebileceğimizi ve yıllardır kullanılmayan ekstra alanları nasıl kullanabileceğimizi araştırıyordu. Etkinlik tam gaz ilerliyordu. Ancak E3 2023 birkaç ay kala, sözleşmeler henüz imzalanmadığı için ruh hali değişti.”

Dring’e göre Ubisoft, Sony, Microsoft ve Nintendo gibi şirketlerin çekilmek için verdikleri sebeplerden bazıları şunlar:

  • “Oyunlarımız hazır değil”
  • “Kodumuz yok”
  • “Bu ekonomide müsrif görülemeyiz”
  • “Zamanlama pek doğru değil”

Dünyanın En Büyük Oyun Fuarı E3 2023’ün Tarihi Açıklandı

Her ne kadar E3 2023 gerçekleşmeyecek olsa da ve bu konudan dolayı bayağı üzgün olsak da bu, bu yıl başka oyun etkinliklerinin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Xbox, Ubisoft ve EA, Haziran ayından sonra kendi etkinliklerinde yeni oyunlarını tanıtacaklar.

Kaynak :
https://www.pcgamer.com/e3-2023-organizer-says-the-big-game-companies-were-enthusiastic-at-first-but-then-the-mood-changed/

Başa dön tuşu