XPG Precog oyuncu kulaklığı incelemesi

Oyun severlerin olmazsa olmaz ekipmanlarından birisi de kulaklık diyebiliriz. Hali hazırda pek çok marka oyuncular için özel kulaklıklar üretiyor. Ama bu kulaklıkların kaçının tam olarak beklentilere karşılık verdiği değerli bir soru işareti.

Bugün ki inceleme konuğumuz olan XPG Precog ise içerdiği yenilikler ile farklı bir oyun tecrübesi sunuyor. Dilerseniz artık XPG’nin yeni kulaklığının oyun severler için ne derece tatmin edici olduğunu değerlendirelim.

XPG Precog oyuncu kulaklığı incelemesi

Genel olarak oyun severlerin kulaklık alırken baktıkları birinci ögenin ses kalitesi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun yanında kulaklık süngeri, baş bandı ve mikrofon üzere kriterler de kıymetli bir yer tutuyor.

ADATA’nın oyuncu ekipmanları üreten markası XPG, yeni kulaklık modelini Computex 2019’da tanıtmıştı. Bir müddet evvel ülkemizde de satışa sunulan bu kulaklık, bilhassa ses kalitesi ile rakiplerine üstünlük kurmuş durumda.

Bu üstünlüğün temel nedeni ise XPG Precog’da yer alan çift şoför takviyesi. Hali hazırda satışta olan pek çok kulaklık modelinde tek bir şoför yer alırken, XPG Precog’da hem elektrostatik, hem de dinamik ses şoförü bulunuyor. Bu iki şoför eş vakitli olarak kullanıldığında daha geniş bir ses aralığı sunuyor.

FPS oyuncuları için özel mod

XPG Precog aygıtlara iki farklı modda bağlanabiliyor. Dilerseniz 3.5 mm girişi kullanabilir, dilerseniz de type-c ilişkisiyle daha opsiyonel bir bağ kurabilirsiniz.

3.5 mm ilişkisinde klasik bir denetim paneli bulunurken, usb-c ilişkisini kullandığınızda kulaklık içerisinde yer alan ses kartını da denetim edebiliyorsunuz.

Bu sayede FPS, sanal 7.1 ve müzik seçenekleri ortasından dilediğiniz moda geçiş yapabiliyorsunuz.

Örneğin FPS moduna geçtiğinizde oyun esnasında art taraftan gelen ayak seslerini daha rahat bir halde duyuyorsunuz.

Aynı biçimde müzik moduna geçtiğinizde ise daha besbelli bas ve tiz sesleri karşınıza çıkıyor.

Hi-Res sertifikalı oyuncu kulaklığı

XPG Precog’un öne çıkan bir başka istikameti ise Hi-Res sertifikasına sahip olması. Bilindiği üzere ses kesiminin önde gelen markaları tarafından Japonya’da kurulan bu konsorsiyumdan sertifika almak pek de kolay değil. Münasebetiyle Hi-Res sertifikasına sahip bir kulaklığın muhakkak bir ses kalitesinin üzerinde performans sergilemesi gerekiyor.

Hali hazırda satışta olan pek çok oyuncu kulaklığı modelinde Hi-Res sertifikası bulunmuyor. Hasebiyle ADATA’nın bu serfitikayı almış olması kıymetli bir artı diyebiliriz.

Bunun yanında çıkarılabilir mikrofon dayanağına sahip kulaklıkta ENC özelliğinin bulunduğunu da belirtelim.

Genelde oyuncu kulaklıklarında mikrofon dahili olarak yer alır. XPG Precog’ta ise 3.5mm girişine sahip mikrofonu dilediğimiz vakit kulaklığa takıp çıkartabiliyoruz.

Ayrıca kulaklıkta yer alan ENC takviyesi sayesinde etraftaki gürültüler engellenerek, karşımızdaki kadro arkadaşlarımızla daha kaliteli bir görüşme yapmamız sağlanıyor.

Hafızalı kulaklık süngerleri!

Kulaklığın öne çıkan özelliklerinden birisi de Memory Foam özelliğine sahip süngerleri. Bu süngerler kulak yapınıza nazaran hal alıyor. Bu sayede kulak kısmınızda kulaklık kullanımına bağlı ağrıların ortaya çıkması da engellenmiş oluyor.

Kulaklığın tek eksisi ise mevcut ses dışarı aktarıyor olması. Bu kulaklığı takan kişi için sorun teşkil etmese de etrafındakiler için büyük bir problem oluşturabilir.

XPG Precog fiyatı

Şimdi gelelim en çok merak edilen soruya. XPG Precog fiyatı ne kadar? Bu kadar özelliğe sahip bir kulaklığın piyasa ortalamasında fiyatlara satılması bizi biraz şaşırtı. XPG Precog ortalama olarak 1200 TL’lik fiyat etiketine sahip. Öteki markaların tek şoförlü kulaklıklar için birebir paraları istediğini düşünürsek, ADATA’nın belirlediği etiketin epey uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu