Sony, Gran Turismo’nun Yeni Yapay Zekasını Herkese Sundu

Sony, 1 yıldan uzun süredir Gran Turismo için özel olarak geliştirdiği yapay zekâsı Sophy’yi kısa süreli de olsa oyuncuların beğenisine sundu.

Sony’nin PlayStation 1 döneminden beri düzenli olarak oyuncularına sunduğu Gran Turismo serisi, yıllar içinde dünyanın en iyi simülasyon yarış oyunları arasında parmakla gösterilecek bir konuma ulaştı. Tabii ki Sony’de sürekli olarak Gran Turismo’nun hem grafiksel hem de mekanik sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Oyunu çok daha rekabetçi ve gerçekçi bir hale getirmek için üzerinde uzun zamandır çalışılan Gran Turismo yapay zekâsı Sophy ise henüz erken geliştirme aşamasında olmasına rağmen kısa süreliğine oyuncuların beğenisine sunuldu.

Dünyanın en iyi GT yarışçıları tarafından eğitildi

Sony’nin Gran Turismo için özel olarak geliştirdiği yapay zekâ Sophy (ya da GT Sophy), makine öğrenimi sayesinde sürekli olarak rakiplerinden öğrenen ve kendini geliştirebilen bir yapay zeka. Sony mühendisleri Sophy’nin “eğitimi” için dünyanın en iyi 4 Gran Turismo yarışçısını defalarca kez Sophy ile karşı karşıya getirdi. Uzun eğitimlerin ardından Sophy, araç konusunda oyuncuların avantajlı olduğu durumlarda bile rakiplerini zorlar hale geldi.

Bugünse Sony yöneticisi Michael Spranger, 21 Şubat itibariyle Sophy’nin sadece 1 aylığına tüm Gran Turismo 7 oyuncularına sunulacağını açıkladı. Oyuncular Sophy ile 4 farklı zorlukta yarışma imkânı bulacak. Her zorluk aşamasında Sophy yavaş yavaş sizin oyun tarzınıza uyum sağlayarak sizi zorlarken düşük seviyelerde ona karşı şansınız olması için biraz daha güçlü bir araca sahip olacaksınız.

Ayrıca Spranger, oyuncuların yarıştığı Sophy’nin profesyonel yarışçıları yenen Sophy ile birebir aynı olduğunu da belirtiyor. Sony mühendisleri bu kısa süreli etkinliği Sophy’nin yeteneklerini test etmek ve farklı oyun stillerine ne kadar uyum sağlayabileceğini görmek amacıyla yapıyor. Elde edilen veriler üzerine GT Sophy daha da geliştirildikten sonra Sophy’nin GT8 ya da GT9’da tam anlamıyla oyuna uyarlanması bekleniyor.

PlayStation’ın En Sevilen Oyun Serilerinden “Gran Turismo”nun PC’ye Gelebileceği Açıklandı

21 Şubat-31 Mart tarihleri arasında oynanabilecek bu yarış modunu deneyimlemek için Gran Turismo 7’ye sahip olmanız ve oyunda en az 6. seviyeye ulaşmış olmanız gerekiyor. Daha sonrasındaysa oyundaki “Race Together” sekmesinden Sophy’ye meydan okuyabilirsiniz.

Kaynak :
https://www.engadget.com/sony-ai-racing-gt-sophy-gran-turismo-7-limited-time-ps5-140054394.html?src=rss&guccounter=1

Başa dön tuşu