Sony CES 2023 Fuarında Teknolojik Ürünlerini Tanıtıyor

Geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere, Japon teknoloji devi bu yıl da Las Vegas kentinde düzenlenen fuara iştirakte bulunuyor. Sony CES 2023 sırasında yeni eserlerini sergiliyor. Star Sphere projesi, taşınabilir volümetrik yakalama, mekansal gerçeklik ekranı, PlayStation VR2 ve Sony Honda Mobility dair hususa ait ayrıntılar haberimize.

Sony CES 2023 Fuarında Hangi Teknolojik Eserlerini Tanıttı?

Sony, 5 Ocak Perşembe günü Las Vegas, Nevada’da gerçekleşecek olan CES 2023’e yeni teknolojileri ile katıldı. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2023’te premium cümbüş dünyasını değiştiren yeni eserlerini sergileyecek olan Sony, 4 Ocak Çarşamba günü fuar açılışı öncesinde bir online basın toplantısı düzenledi.

Fuarın halka açılışı öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sony Group Corporation İdare Heyeti Lideri, Genel Lideri ve CEO’su Kenichiro Yoshida, markanın temel ideolojisini oluşturan ve bir ortaya getirdiği içerik üreticileriyle birlikte hayat geçirdiği “Kando” projesinin Sony’nin “yaratıcılık ve teknolojinin gücüyle dünyayı hisle doldurma” gayesini ileriye taşıma açısından çok kıymetli olduğunu açıkladı.

Ayrıca vakit ve yerin “canlı” olarak paylaşılmasının cümbüşün özü olduğunu ve Sony’nin yaratma ve etkileşim teknolojisiyle canlı tecrübeler sunmak üzere sanal dünyayı her vakit destekleyeceğini vurgulayan Yoshida, birebir vakitte bu eşsiz sanal tecrübesi heyecan verici yollarla da fizikî dünya ile bir ortaya getireceklerini söyledi.

Yoshida’nın konuşmasına, teknoloji yoluyla cümbüş dünyasının büyümesini ve potansiyelini tartışmak üzere sinema, oyun, müzik, spor ve mobilite dünyalarından çeşitli konuşmacılar da eşlik etti.

Sony’nin CES 2023’te düzenlediği basın toplantısını aşağıdan izleyebilirsiniz

Sunum Yapanların Listesi

 • Kenichiro Yoshida (Sony Group Corporation İdare Şurası Lideri, Genel Lideri ve CEO’su)
 • Sanford Panitch (Sony Pictures Entertainment, Sinema Kümesi Başkanı)
 • Asad Qizilbash (PlayStation Productions Başkanı)
 • Neill Blomkamp (Film Yönetmeni)
 • Jim Ryan (Sony Interactive Entertainment, Genel Lider ve CEO’su)
 • Yasuhide Mizuno (Sony Honda Mobility Inc., İdare Şurası Lideri ve CEO’su,)
 • Kim Libreri (Epic Games, CTO’su)
 • Cristiano Amon (Qualcomm Incorporated, Genel Lideri ve CEO’su)

Sony Standına Genel Bakış

Tarih: 5 Ocak (Perşembe) – 8 Ocak (Pazar), 2023

Mekan: Las Vegas Kongre Merkezi, 18600 Numaralı Stant

Düzenlenen basın toplantısına ve standı tanıtan görüntülere online platform Sony Square üzerinden erişebilirsiniz.

Sergilenen Esas Eserler ve Teknolojiler

Fuar alanında “Moving People Forward” (İnsanları İleriye Taşıyoruz) temasını vurgulayan Sony, metaverse, mobilite ve başka alanlarda özel geliştirilen teknoloji ve teşebbüslerini içerik üreticilerle bir ortaya getirerek insanları heyecanlandıran ve cümbüş dünyalarını genişleten çalışmalara odaklanıyor.

Sürdürülebilirliği ve geri dönüşümü odağına alan Sony’nin çevreci yaklaşımını da yansıtan stantta panellerin bir kısmı Sony tarafından geliştirilen “Orijinal Karışımlı Malzeme” olarak isimlendirilen özel bir kâğıttan oluşuyor. Yepyeni Karışımlı Gereç, bambu, şeker kamışı ve tüketim sonrası geri dönüştürülmüş kâğıttan yapılan ve kaynağı belirtilen, etrafa hassas bir kâğıt gereç. Ayrıyeten Sony, etkinliklerinde daha evvelki tertiplerinde kullandığı perdeleri yine kullanarak ve kiralık gereçlerden yararlanarak çevresel etkiyi ve atık materyalleri azaltmayı hedefliyor.

CES 2023’te Sony Standında Öne Çıkanlar:

İçerik Üreticilerini İleriye Taşıyoruz

 • STAR SPHERE

STAR SPHERE; uzayı herkese yakın hale getirmek, global etraf ve toplumsal mevzular hakkında düşünme fırsatı sağlamak gayesiyle “uzay perspektiflerini” keşfetmeyi amaçlayan bir projedir. Sony fuarda, STAR SPHERE projesiyle gelecekte sunmayı planladığı uzaydan deneysel fotoğrafçılık konusuna dikkat çekerek bu kapsamda geliştirdiği simülatör “Space Shooting Lab” ve Sony kamera ekipmanlarıyla donatılmış nano-uydunun maketini ziyaretçilerle buluşturuyor.

 • İçerik Üreticilerine Yönelik Teknoloji

Sony, en uygun içerik üreticilerinden geleceğin içerik üreticilerine kadar tüm dijital projelere yakın olmak ismine birçok yapım faaliyetine takviye oluyor. Stantta içerik üreticilerine her açıdan teknolojik tahliller sunan VENICE 2 üzere dijital sinema kameraları, full-frame aynasız fotoğraf makinesi Alpha™ serisi, VLOGCAM serisi, profesyonel drone Airpeak, Xperia™ akıllı telefonlar ve bulut tabanlı bir medya yapım platformu olan Creators’ Cloud üzere geniş kapsamlı manzara yapımı tahlilleri sergileniyor.

Sony ayrıyeten, profesyonellere ve genel içerik üreticilerine yönelik mikrofonlar ve kulaklıklar aracılığıyla yüksek kaliteli ses tecrübesini de ziyaretçilere sunuyor.

Sanal ve Fizikselin Potansiyelini Artırıyoruz

 • Sanal Taraftar Etkileşimi

Sony, İngiltere Premier Ligi futbol kulübü Manchester City ile birlikte bir kavram ispatı gerçekleştiriyor. Hem yeni hem de mevcut spor taraftarlarını heyecanlandırmak, onlarla etkileşim sağlamak için fizikî ve sanalın birleşimiyle oluşturduğu yeni kuşak sanal taraftar topluluklarını ve etkileşimini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Ziyaretçiler stantta, Manchester City’nin stadı Etihad Stadyumu’nu metaverse kainatına taşıyarak yeni bir taraftar tecrübesi yaşatıyor. Taraftarlar, akıllı telefonlarında kendi kişiselleştirilebilir avatarlarını oluşturarak ekibe olan hislerini ve tutkularını tabir edebiliyor. Birebir vakitte gelecekte, etkileşimi artırmak için çeşitli geliştirmelerle alanda bulunmanın yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca taraftarın birbirleriyle ilişki kurması hedefleniyor.

 • Canlı Spor Datalarından Oluşturulan Yeni Spor Taraftarı Deneyimleri

Fuarda ziyaretçileri, alandan data toplanarak gerçek vakitli sanal içerik oluşturulmasından bu içeriklerin çeşitli platformlarda taraftarlara sunulmasına kadar eşsiz bir spor seyahatine çıkaran yeni data odaklı spor taraftarı tecrübeleri tanıtılıyor.

Sony Group şirketleri olan Hawk-Eye Innovations (“Hawk-Eye”), Beyond Sports ve Pulselive’ın birlikte geliştirdiği bu üstün teknoloji, Sony’nin spor işletmelerinin canlı aksiyon bilgilerini toplama, görselleştirme, sunma ve etkileşimli hale getirme konusundaki ihtilal yaratan yeteneğini gözle önüne seriyor.

 • Taşınabilir Volümetrik Yakalama

Sony CES’te sunduğu yeni Taşınabilir Volümetrik Yakalama teknolojisi ile insanların, objelerin ve yerlerin animasyonlu 3D rekonstrüksiyonlarını düşük gecikme müddetiyle yakalayıp dağıtımını yapabilen yeni bir sistemin prototipi sergiliyor. Sistem yalnızca yedi sensöre gereksinim duyuyor, bu da her yerde süratli bir biçimde kurulabilmesini ve canlı 3D görüntü dağıtımına olan talebin karşılanmasını sağlıyor. Stant, ziyaretçilerin tabletler ve Sony’nin Mekânsal Gerçeklik Ekranları aracılığıyla Manchester City oyuncularının ve seyircilerin 3D metaverse bir alanda gösterilen 360 derecelik manzarasını deneyimlemelerine imkan tanıyor.

 • Mekansal Gerçeklik Ekranı: Geniş 27 inç Ekranlı Yeni Prototip

Sony, gerçek dünyayı 3D mekânsal imajlarla tekrar oluşturan Mekânsal Gerçeklik Ekranının (SR Ekran) 27 inçlik prototipini CES 2023’te görücüye çıkarıyor. Bu eser daha büyük ekran formatıyla, tıbbi imgelerin ve eser dizaynlarının daha gerçekçi bir halde yine oluşturulabilmesi için gerçek boyutlu objelerin görüntülenmesini sağlıyor. Stantta yer alan SR Ekran, VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) olarak çalışılmış nokta bulutu bilgilerinin yanı sıra mimari ve bilgisayar takviyeli dizaynlar üzere çeşitli alanlardaki uygulamalarla 3D bilgisayar grafiklerini sanal ortama taşıyor. Ayrıyeten, Hawk-Eye’ın canlı spor dataları ve sanal karakterleri tarafından oluşturulan çoklu imajlı görüntüleri, artık yeni bir cümbüş usulü olarak SR Ekranında yine üretilebiliyor.

 • “mocopi” ile Desteklenen Ön Görselleştirme

Ön görselleştirme teknolojisi, Sony’nin taşınabilir hareket yakalama sistemi “mocopi” kullanılarak stantta tecrübeleniyor. Bu teknoloji içerik üreticilerinin kamera çekimlerini ve karakter pozisyonlarını yapım öncesi kademede VFX* düzenleme ile denetim etmelerine imkan tanıyor. Tecrübe alanında “mocopi” aygıtını takarak performans gösteren bir modelin gerçek vakitli senkronize olmuş CG modeli görüntüleme ekranında görülebiliyor. Sony bu teknoloji ile yaratıcıların yapımı erken bir basamakta simüle etmesine imkan tanıyarak, işlerinin kalitesini güzelleştirmeye ve kolaylaştırılmış bir yapım iş akışı sağlamalarına yardımcı oluyor.

Görsel efektler: Sinema imali ve görüntü yapımında manzaraların canlı çekim haricinde oluşturulduğu yahut manipüle edildiği süreç.

 • PlayStation VR2 ve PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 (PS5) için daha evvel hiç olmadığı kadar sürükleyici bir oyun tecrübesi sunan yeni jenerasyon sanal gerçeklik başlığını PlayStation VR2’yi (PS VR2) tanıtıyor. PS VR2, PS VR2 Sense Teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilen başlık geri bildirimi, göz takibi, 3D Ses ve uyarlanabilir tetikleyicilerin yanı sıra PS VR2 Sense Denetim Aygıtından alınan dokunma geri bildirimi üzere birtakım temel özelliklere sahip. Stantta tanıtılacak PS5 aksesuarlarının yanı sıra belli PS VR2 ve PS5 oyunları da test edilebiliyor.

Gelişen Hareketlilik Deneyimi

 • Sony Honda Mobility

Amacı “Farklı ilhamlarla yenilik peşinde koşarak insanları harekete geçirmek” olan Sony Honda Mobility’nin yeni bir prototip aracı da sergiledi. Daha fazla detay için Sony Honda Mobility internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu