Silent Hill 2 ve Final Fantasy Oyunları Xbox Konsollarına Gelecek Mi?

Microsoft cephesinden oyuncuları üzecek bir haber geldi. Sony Interactive Entertainment tarafından yapılan mutabakat kapsamında, Silent Hill 2 ve Final Fantasy oyunları Xbox konsollarına gelmeyecek. Ayrıntılar haberimizde.

Silent Hill 2 ve Final Fantasy Oyunları Xbox Konsollarına Gelmeyecek

Bildiğiniz üzere halihazırda devam etmekte olan bir Activision Blizzard satın alım süreci var. Son periyotta hem FTC hem de oyuncular tarafından bu bahse bağlı olarak dava edilen Microsoft, Ekim ayının sonlarına yanlışsız CMA kuruluşuna bir yanıtta bulunmuştu. Yüz on bir sayfalık olan bu evrakta, pek çok kişinin gözden kaçırdığı bir ayrıntı KoreaXboxNews Twitter hesabı tarafından ön plana çıkartıldı.

Öne çıkartılan bu ayrıntıda bahsedilene nazaran, yayıncılığı Konami ve Square Enix tarafından yapılan Silent Hill 2 Remake, Final Fantasy VII Remake ve Final Fantasy XVI oyunlarını Xbox konsollarında da görebilmemiz mümkün olmayacak. Sebebi ise Sony Interactive Entertainment tarafından oyun yayıncıları ile imzalanmış olan muahede gösteriliyor.

“Bütünüyle özel içeriğe ek olarak, Sony tıpkı vakitte üçüncü parti yayıncılar ile bu yayıncıların oyunlarını belirlenen çıkış platformlardan Xbox’ı ‘hariç tutmasını’ gerektiren mutabakatlara girdi. Bu mutabakatların kimi öne çıkan örnekleri Final Fantasy VII Remake (Square Enix), Bloodborne (FromSoftware), yaklaşan Final Fantasy XVI (Square Enix) ve yakın bir vakit evvel duyurulmuş olan Silent Hill 2 (Bloober Team)’yi kapsıyor.”

Aslına bakarsanız Final Fantasy VII Remake oyunun Xbox One ve Xbox Series için de çıkmayacağı az çok aşikâr üzereydi. Zira, PC için de çıkacağının işaretinin verildiği vakitte ve sonrasında Xbox konsollarının lafı geçmemişti. Bununla birlikte, Japon teknoloji devinin Microsoft tarafını devre dışı bırakan bir mutabakatın sağlandığı söylentileri ortalıkta dolaşmıştı. Her ne kadar Final Fantasy XV birinci günden Xbox One için de çıkmış olmasına karşın son oyun için misal bir durum kelam konusu olmayacak.

Aynı formda Silent Hill 2 Remake için, 2001 yılında çıkmış olan yepyeni oyunun Xbox için de çıkmış olması göz önünde bulundurularak, bir yıl sonra Xbox Series için de çıkacağı kestirim ediliyordu. Bunun teminatı ise duyuru fragmanın sonundaki ibareye nazaran PC’ye ek olarak konsol tarafından bir yıllığına PlayStation 5 için özel kaldıktan sonra başka platformlara da çıkacağının belirtilmiş olmasıydı.

Başa dön tuşu