Safkan bir aksiyon oyunu: Gears 5

Microsoft’un konsolu Xbox One‘a özel bir oyun serisi olan Gears of Wars ailesinin en son oyunu Gears 5, 6 Eylül’de yalnızca konsol için değil birebir vakitte bilgisayar için de piyasaya çıktı.

Oyun piyasaya çıktığı günlerde harika bir kampanya yapan Microsoft, 2 aylık Ultimate Game Pass aboneliği için 11.99 TL’lik bir imkan sunmuştu. Ultimate Game Pass aboneliği ile birlikte oynanabilen oyun üstte bahsettiğim üzere hem Xbox One ailesi hem de PC bilgisayar üzerinde eş vakitli oynanabiliyor.

Safkan bir aksiyon oyunu: Gears 5

Daha evvel serinin ismi Gears of War olduğundan Gears 5, bir evvelki oyun olan Gears of War 4‘in öyküsünü devam ettiriyor. Evvelki oyundan farklı olarak bu oyunda ana kahramanımız Kait Diaz. Lakin oyun iki kısımdan oluşuyor: Oyunun birinci kısmında JD liderliğinde Kait‘in de olduğu bir grupla Şafağın Balyozu (Hammer of Dawn) uydularından biri tekrar çalışır hale getirmek için yollara koyuluyoruz.

Birkaç kısa kısımlık maceradan sonra Yerleşim 2‘yi Kait Diaz‘ı denetim ederek gidiyor ve asıl macera burada başlıyor. Oyunda bir yandan Kait‘in iç dünyasına seyahat yaparken geçmişte yaşadığı birtakım tecrübeleri de öğreniyoruz. Oyun ilerledikçe öğrendiklerimiz de artıyor. Daha fazla ayrıntı vermeyeyim ki hala oynamayan varsa keyfini bozmayayım.

Dünya parçalanıyor. Güruh, Koalisyon’un robot ordusunu yok etmiştir ve insan kentlerine gerçek inmektedir. Tehlike yaklaşırken Kait Diaz, düşmanla olan irtibatını ortaya çıkarmak için ayrılır ve Sera için en büyük tehlikenin kendisi olduğunu öğrenir.

Gears 5 Türkçe dayanağı ile geldi

Gears 5 birebir vakitte Türkçe altyazı dayanağı de sunuyor. Bu da Microsoft’un Türkiye’ye verdiği değeri gösteriyor. Ayrıyeten mevzuyu daha rahat manaya ve olayları çok daha yeterli kavramanızı sağlıyor. Bu bakımdan Microsoft Türkiye’ye bir alkış gönderiyorum buradan. 

Oynanabilirlik

Gears 5, serinin evvelki oyunlarında olduğu üzere ‘saklanmalı’ bir mantıkla oynanıyor. Oyunun muhakkak kısımlarında canavarlar karşımıza çıkıyoruz ve temelde ‘önümüze gelene bir tekme’ modunda ilerleyerek oyundaki maceramızı sürdürüyoruz. Bu daima çatışma mekaniği oyun içinde birtakım akıcı görüntülerle desteklendiği için adeta bir sinemada ilerliyor üzere hareket edebiliyorsunuz. Bu da serinin alemeti farikası haline gelen aksiyonun hiç düşmemesini sağlıyor. Ayrıyeten oyunda ana karakterimiz Diaz‘in sanrıları ve vakit zaman gördüğü hayaller de çok yeterli yansıtılmış.

Uçan drone robot Jack

Önceki oyundan en değerli farklardan biri gruba artık Jack isimli drone/robot karışımı bir yardımcının eklenmiş olması. Bu Jack kimi sonlu özelliklere sahip ve kimi kısımlarda ilerleyebilmek için bu özellikleri etkin etmiş olmak gerekiyor. Bu özellikler ortasında görünmezlik, şok silahı ve güzelleştirme yer alıyor. Bunları oyun içinde yerinde ve vaktinde kullanınca düşmanları çok daha süratli ve kolay alt edebiliyorsunuz. Ayrıyeten Jack‘in bu özelliklerini oyun içinde sağda solda bulduğunuz birtakım bonuslarla geliştirebiliyorsunuz. O yüzden etrafta dolaşırken işe fayda şeyleri toplamanızı öneriyorum.

Gears 5 oyun modları

Gears 5‘te Karşılıklı, Kaçış ve Sürü olmak üzere 3 farklı çoklu oyuncu modu var. Bunların kimilerine tıpkı oyunu oynayan farklı arkadaşlarınızı da yanınıza alabiliyorsunuz. Örneğin Sürü modunda 50 dalga boyunca düşmanlar geliyor ve çevrimiçi başka oyuncularla bir arada onları yenmeye çalışıyorsunuz. Kaçış modunda ise üç kişilik bir grup ve dört farklı haritada düşmanın ininden (orijinalde Hive olarak geçiyor) kaçmanız gerekiyor.

Bu ortada oyunda birtakım modlarda Jack‘i denetim ederek de oynayabiliyorsunuz. Jack‘i denetim etmek değişik bir tecrübe sunuyor.

Yeni oyuncağımız: Skiff

Gears 5‘in birtakım kısımları açık bir dünyada geçiyor. Bu açık dünyada birtakım bonus vazifelerimiz de var. Bunları yapmazsak da oyunda ilerleyebiliyoruz ancak yaptığımızda birtakım ek bonuslar kazanabiliyoruz. Ne yazık ki bu bonusların çok bir yararı olmuyor. Jack‘in kimi özelliklerini geliştiriyor ya da farklı bir silah alabiliyoruz. Hepsi bu.

Ancak bu açık dünya hayli büyük olduğu için oyuna Skiff ismi verilen ve rüzgar gücü ile hareket eden enteresan bir araç eklenmiş. Bu aracı Diaz denetim ediyor. Bize bu macerada eşlik eden Del ise yolcu olarak yanımızda yer alıyor. Skiff‘i denetim etmek güç değil ve hayli süratli gidebiliyor. Buzlu ve karlı bir açık dünyada ilerlediğimiz için Skiff‘in tekerlekleri kayak grubu halinde tasarlanmış. Skiff yalnızca gezinti için değil tıpkı vakitte silah taşımak için de kullanılabiliyor. Sağda solda bulduğunuz ağır silahları Skiff‘e yükleyebiliyor ve gerektiğinde alıp kullanabiliyorsunuz.

Açık dünyada Skiff ile bir o yana bir bu yana gezmek çok eğlenceli. Oyuna hareket katan hoş bir ayrıntı olmuş.

Oyundaki silahlar

Gears 5‘teki silahlar oyunun evvelki sürümlerinden farklı değil. Özel timin kullandığı evvelki oyunlarda kullandığı silahlar burada da elinizin altında. Ayrıyeten yok ettiğiniz düşmanların silahlarını da alabiliyorsunuz. Silah konusunda dikkat etmeniz gereken kıymetli bir husus var: Silahların mermileri bitiyor ve şayet etrafta olan mermileri almazsanız silahın bir fonksiyonu kalmıyor. O yüzden hareket ederken mermi bulma ihtimaliniz olan silahları almanızı öneririm. Birtakım ağır silahlar ağır düşman ya da boss (büyük düşman) geldiği sırada alınabiliyor. Bunların mermisi sonlu yok etme gücü yüksek olduğundan onları da kaçırmamanızı öneririm. Yani ilerlerken etrafa güzelce göz atmayı unutmayın.

Oyundaki tabancadan testereli tüfeklere (ki oyunun kıymetli silahlarından biri), demir diskler atan tüfeklerden demir çubuklara kadar birçok silah kullanabiliyorsunuz. Her silahın kendine nazaran avantaj ve dezavantajları var. 

Gears 5 nasıl bir tecrübe sunuyor

Gears 5, normalda yalnızca PC’de yaşaya bileceğiniz safkan bir aksiyon tecrübesini konsolo da getiren bir oyun olmuş. Serinin evvelki kısımlarında yaşanan tecrübesi motamot devam ettiren oyun ufak tefek değişiklik ve eklentilerle bu tecrübesi biraz daha ileri taşımış. Geliştirici firma Coalition, hoş bir iş çıkarmış ve serinin genleri ile oynamadan tecrübesi bir üst düzeye çıkarmayı başarmış.

Oyunda modellemeler çok başarılı. Sunulan atmosfer ise üst seviyede. Bazen karlı dağların kenarlarında bazen de karanlık madenlerde ilerlerken o ortamı teğe bir yaşıyorsunuz. Ayrıyeten oyun içinde birtakım yerlerde hazırlanan görüntüler falan o kadar gerçekçi ve akıcı ki nerede oyundasınız nerede görüntüde karışıyor.


Gears 5’in beğenmediğim yönleri

‘Hatasız kul olmaz’ misali Gears 5‘in de ufak tefek yanlışları var. Gears of War 4‘ü yakın vakitte oynamış biri olarak daima saklan, ateş et ilerle mantığının bir mühlet sonra sıkmaya başladığını söyleyebilirim. Hatta bu kendini tekrar etme modu o kadar muhakkak oluyor ki geniş bir alan ve gerisine saklanacak bir şey gördüğünüzde ‘aha çatışma başlamak üzere’ diyorsunuz.

Ayrıca ortamların modellemeleri çok hoş olsa da örneğin birtakım objelere çarptığınızda fizik kurallarına karşıt bir formda hareket ediyorlar ya da çok küçük bir hareketle hareket edebiliyorlar. Ayrıyeten birtakım kısımlarda şayet süratli ilerlerseniz takım arkadaşınız Del ve robotunuz Jack ortadan kaybolabiliyor. Bir olayın olduğu yerde ise birdenbire ortaya çıkabiliyorlar. Oyunda bulunan ek vazifelerin de biraz zayıf kaldığını düşünüyorum. Bu misyonları yaptığınızda çok bir yarar sağlamaması beni hayal kırıklığına uğrattı. 

Gears 5’in beğendiğim yönleri

Oyunun sunduğu aksiyon beni sahiden keyifli oldu. Şayet siz de bu üslup oyunları seviyorsanız Gears 5 sizi keyifli edecektir. Oyunun Türkçe altyazı dayanağı sunması da değerli bir artı bence. Ayrıyeten fiyatının hala satışta olan başka tanınan oyunlara nazaran makul olması da değerli bir artı. Bilhassa PC sürümü çok uygun bir fiyattan satılıyor. Darısı öteki tanınan oyunların başına diyelim. 

Eh ‘bu kadar kusur kadı kızında da olur’ diyorum. Sunduğu macera ve aksiyon hatırına bunların katlanılabilir problemler olduğunu belirteyim.

Gears 5 fiyatı

Gears 5‘e farklı biçimlerde sahip olabiliyorsunuz: Birinci usul elbette satın almak. Şayet bir Xbox One konsolunuz varsa oyunun standart sürümünü 229 TL‘ye, Ultimate sürümünün fiyatı ise 269 TL. Yazının başında da söylediğim üzere Xbox One için satın aldığınız oyunu PC’de de oynayabiliyorsunuz.

Gears 5 birebir vakitte Steam üzerinde satın alınabiliyor. Oyunun Steam‘deki standart sürümünün fiyatı 92 TL. Ultimate Edition fiyatı ise 119 TL. Bu ortada Gears 5‘i Ultimate Game Pass abonelik paketi kapsamında oynayabiliyorsunuz. 1 aylık kampanya aboneliğinin 5.90 TL olan bu paketi alırsanız Gears 5‘i de oynayabilirsiniz. Lakin bu halde aldığınızda paketi devam ettirdiğiniz sürece oyunu oynayabileceğinizi belirteyim.

Gears 5 PC sistem gereksinimleri

Minimum:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 64-bit, Windows 10 64-bit
 • İşlemci: AMD FX-6000 series | Intel i3 Skylake
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon R9 280 | NVIDIA GeForce GTX 760 (Windows 10) | NVIDIA
 • GeForce GTX 1050 (Windows 7)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 80 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX compatible

Önerilen:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: AMD Ryzen 3 | Intel i5 Skylake
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 570 | NVIDIA GeForce GTX 970 (Windows 10) | NVIDIA
 • GeForce GTX 1660ti (Windows 7)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 80 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX compatible

Sonuç: Gears 5 olmuş

Gears 5 safkan bir aksiyon tecrübesini konsola getiren bir seri olmuş. Ailenin evvelki sürümlerine selam gönderen oyun, sunduğu tecrübesi biraz daha âlâ hale getirmiş. Xbox sürümünü alanların tıpkı vakitte PC’de oynayabilecek olması da kıymetli bir artı. Bu bilhassa konutunda konsolu olup birebir vakitte bilgisayarda da oyunu oynamak isteyenler için hoş bir uygulama. Şayet bu stil aksiyon oyunlarını seviyorsanız PC’de olsa bile denemenizi öneririm. Oyun fiyatlarının kurlardan ve yüksek kar beklentilerinden ötürü uçtuğu günümüzde PC fiyatının makul olduğunu da söyleyebilirim.

Destansı bir seyahate çıkmak isterseniz Gears 5 sizleri bekliyor. Üstelik denemesi yalnızca 6 TL. 

Başa dön tuşu