PS5 kontrolcüsü DualSense Xbox’tan mı esinlenildi?

Sony merakla beklenen PlayStation 5’e dair birinci resmi açıklamayı yaptı. Rakibi Microsoft uzun bir müddet evvel yeni jenerasyon konsolu Xbox Series X’i tanıtmış olsa da Sony tarafından elle tutulur bir açıklama gelmemişti.

Şimdiye kadar daima üstü kapalı bir halde yeni jenerasyon konsolunun özelliklerinden bahseden Sony, sonunda birinci resmi adımı attı ve PS5’in denetimcisi DualSense’i tanıttı.

Genel kanı bu denetimcinin DualShock5 ismiyle anılacağı tarafındaydı lakin Sony DualSense isminde karar kıldı.

PS5 denetimcisi DualSense Xbox’tan mı esinlenildi?

DualSense birinci bakışta PlayStation 4 denetimcisine benzese de temelde pek çok farklılık içeriyor. Biz de bu farklılıkları hazırladığımız görüntü ile sizlere anlatmaya çalıştık. Dilerseniz bu görüntüye aşağıdan göz atabilirsiniz.

+

Gerçekten de Sony’nin yeni jenerasyon denetimcisi tasarım açısından Xbox kontrolcüsünü andırıyor. Sanki Xbox One ve PS4 kontrolcüsünü bir kazana atıp karıştırmışlar ve ortaya DualSense çıkmış.

Elbette bunları denetimcinin dış görünümüne bakarak söylüyoruz. Yoksa iş teknik özelliklere kaldığında DualSense önemli manada değerli yeniliklerle geliyor. Elbette bu yeniliklerin ne derece fonksiyonel olduğu PS5 çıktıktan sonra anlaşılacak. En azından şimdilik daha konsolu ve denetimciyi test etmeden çok güzel, muazzam üzere bir yorumda bulunmak pek yanlışsız olmayacaktır. Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Başa dön tuşu