PlayStation 5’i Dikey Kullanmak, Konsola Zarar Veriyor

Ortaya çıkan yeni bir bilgiye nazaran PlayStation 5‘i dikey kullanmak, konsola önemli manada ziyan veriyor. Soğutma sistemini etkileyen bu probleme ait ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere PlayStation konsollarını, PlayStation 2 ile hem dikey hem de yatay olarak kullanabilmek mümkün olmaya başlamıştı. Kullanıcılar da gerek alan, gerekse de şahsî tercihleri doğrultusunda iki farklı biçimde de kullanır olmuşlardı.

Bu durum, PlayStation 3, PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsollarında da yeniliğini koruyarak devam etti. Hatta PlayStation 5 tanıtımlarında da bu duruma bir epey vurgu yapılmış, kutusunun içeriğinde de her iki tıpta kullanım için bir aparata yer verilmişti. Ne var ki bir Fransız tamir dükkanı, mevcut jenerasyon konsol yatay kullanmamızı ehemmiyetle tavsiye ediyor.

PlayStation 5’i Dikey Kullanmak, Konsol İçin Zararlı

Fransız tamir dükkanı ILoveMyConsole sahibi Ben Montana, PlayStation 5 konsolunun dizaynındaki kritik kusurdan ötürü dikey kullanımın kalıcı hasar verdiğini ortaya koydu. O denli ki APU bileşenini soğutmak için kullanılmış olan sıvı metalin çok ısınmadan ötürü, akabiliyor, dökülebiliyormuş ve ulaşmaması gereken bileşenlere ulaşarak soğutma sistemini etkiliyormuş.

Soruna uzun vakittir dikkat çekmeye çalışan Montana, bunun dikey olarak kullanılan dijital yahut diskli fark etmeksizin bütün PlayStation 5 konsollarını etkilediğini de kelamlarına eklemiş.

Bu sorun ile ilgili birkaç hadisede, PlayStation 5 APU bileşeni ile soğutucusu ortasındaki mührün bazen hareket ettiğini yahut hasar aldığı gözlemlenmiş. Şayet konsolunuzu yatay olarak kullanırsanız, sıvı metal düz bir halde kalacak ve ısısal özelliklerinin birçok ile soğutmaya yardımcı olmaya devam edebiliyormuş.

Netice olarak, mevcut jenerasyon konsolun dizaynındaki kusurdan ötürü, şayet dikey kullanımı tercih ediyorsanız, yatay kullanıma geçmeniz hem konsolunuz hem de sizin için en doğrusu olacaktır.

Başa dön tuşu