PlayStation 5 Nintendo’ya göre Switch’i etkilemeyecek

2020 oyun sektörü açısından kıymetli bir yıl olacak. Zira bu yıl sonunda Microsoft ve Sony yeni jenerasyon konsollarını satışa sunacaklar. Pekala Nintendo bu duruma nasıl reaksiyon verecek?

PlayStation 5 Nintendo’ya nazaran Switch’i etkilemeyecek

Bilindiği üzere Nintendo Switch 2017 yılında satışa sunulmuştu. Hibrit yapısıyla dikkatleri üzerine çeken konsol, WiiU ile yaşanan başarısızlığı da unutturdu.

2019 sonu itibariyle 52  milyondan fazla satmayı başaran Switch, uzun bir müddet daha Nintendo’nun ana konsolu olarak devam edecek üzere görünüyor. Çünkü Nintendo yetkilileri Switch’in ömrünün ortalamadan daha uzun olacağına inanıyor. Bilindiği üzere bir konsolun raf ömrü 6 – 7 sene. Nintendo bu süreyi biraz daha uzatma niyetinde.

Nintendo Sony’i rakip olarak görmüyor

İşin garip yanı ise Nintendo’nun PlayStation 5 ve Xbox Series X’in çıkışını pek umursamıyor oluşu. Japon konsol devinin en yetkili ismi olan Shuntaro Furukawa husus ile ilgili yaptığı açıklamada yeni jenerasyon konsolların Switch satışları üzerine çok bir tesiri olmayacağını söyledi.

Zaten Switch’in oyun severlere güç tarafında bir şeyler sunmadığını biliyoruz. Keza Switch’ten 4 yıl evvel çıkan PS4 ve Xbox One bile donanım olarak Nintendo’nun hibrit konsolundan üstün.

Muhtemelen Nintendo yetkilileri Switch’in konut konsolundan çok taşınabilir bir konsol olarak kabul gördüğünü biliyorlar. Doğal olarak taşınabilir konsol tarafında da Switch’in rakibi yok. Haliyle PlayStation 5 ve Xbox Series X’in çıkışı da taşınabilir konsol pazarına büyük bir tesirde bulunmayacaktır.

Başa dön tuşu