PlayStation 5 İç Tasarımı için Değişikliğe Gidilmiş

Sony, PlayStation 5 iç tasarımı için değişikliğe gitti. Bu kıymetli değişiklik, birinci olarak Avustralya’da görülen modellerin hafifliğini açıklar nitelikte. Pekala ne üzere değişiklikler yaşandı? Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde, Avustralyalı oyuncuların yeni PlayStation 5 modeli ile tanıştıklarını öğrenmiştik. Diskli olan CFI-1202A ve disksiz olan CFI-1202B, hafifliği ile dikkat çekiyordu. Özellikle diskli modelin, birinci çıkan dijital modelin tartısına eş olduğu görülmüştü.

Kafalardaki soru işareti ise, Japon teknoloji devinin PlayStation 5 konsolunu nasıl bu kadar hafifletebildiğiydi. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yılın yatırımcı konferansı sırasında Finans Yöneticisi Hiroki Totoki tarafından, stok meselesini çözebilmek için eser dizaynında değişikliğe gidilebileceğine işaret edilmişti. Görünüşe nazaran bu tasarım revizyonu en nihayetinde hayata geçirildi.

PlayStation 5 İç Tasarımı için Ne Cins Değişiklikler Yapıldı?

YouTube kullanıcısı Austin Evans, bahsi geçen yeni PlayStation 5 modelinin içini açma ve bileşenlerine bir göz atma teşebbüsünde bulundu. Keşfettiği bulgular ise anakartın küçültülmesine ve SSD korumasının değiştirilmiş olmasına ek olarak, farklı bir soğutma sisteminin de kullanılıyor oluşu.

Bahsi geçen değişimler elbette tartının azalmasını sağlıyor. Yenilenmiş anakart, gerçek manadaki değişikliğin yaşandığı bileşen olmuş. O denli ki iki inç kadar küçülmüş. Bununla birlikte ek ısı borusu ve küçük bir soğutucu ile konsolun soğutma sistemi farklılaştırılmış.

Soğutma sistemi revizyonu aslında evvelki modellerde de yaşanmıştı. Fakat Evans, CFI-1202A ve CFI-1202B ile anakart ve soğutucunun 1.13 kg yükünde olduğunu söylüyor. Bu da yepyeni dizayna nazaran 0.5 kg daha hafif olması demek.

Sony ayrıyeten bu yeni anakart dizaynıyla birçok bileşenin yerini değiştirdi ve bu, CMOS pilinin artık soğutucunun altında büsbütün gizlendiği manasına geliyor. Bu yeni PS5 dizaynında SSD kasası da değişti. Sony’nin PS5 dizaynının bu özel kısmını neden değiştirdiği muhakkak değil lakin Evans bunun ısı dağılımını güzelleştirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Tüm bu değişiklikler, PS5 için kimi kıymetli avantajlar sağlayabilir. Evans, bu yeni PS5 modelinin oyun sırasında yaklaşık 20-30 watt daha az güç kullandığını ve yeniden de tıpkı ölçüde gürültü ve ısı çıkışı sağladığını tez ediyor.

Başa dön tuşu