PlayStation 5 Eski Çevre Birimleri ile Uyumlu Olacak Gibi

Sony tarafından alındığı tespit edilen bir patente bakılırsa, PlayStation 5 eski etraf birimleri ile uyumlu hale gelecek olabilir. Öbür bir deyişle, daha kuşak konsolların etraf ünitelerini mevcut jenerasyon konsolda kullanabileceksiniz. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere her yeni jenerasyon PlayStation konsolunun çıkışıyla, evvelki jenerasyon konsola ilişkin ekipmanları kullanmak mümkün olmuyordu. Her ne kadar bu mevzuya ait Japon teknoloji devine talepler iletilmiş olsa da, rastgele bir sonuç alınamamıştı. PlayStation 5 ile bu durum değişecekmiş üzere görünüyor.

PlayStation 5 Eski Etraf Üniteleri Uyumluluğu Geliyor Olabilir

Yakın bir vakit evvel Gamerant sitesi tarafından keşfedilen bir ayrıntıya nazaran, 30 Haziran 2022 tarihinde Sony Interactive Entertainment tarafından ‘Eski Bir Kodu Güncellenmiş Koda Çevirmek için Sistemler ve Metotlar’ ismiyle bir patent dosyalanmış.

Her ne kadar hususa yabancı olanlar için tam manasıyla açıklamanın mümkün olamayacağı teknik jargonlar içerdiği söylenmiş olsa da, EyeToy, PS Fare, PSP Go, PS Move ve eski kart okuyucu (muhtemelen PS1 ve PS2’de kullandığımız hafıza kartı) dahil eski PlayStation etraf ünitelerinin yeni sistemde kullanmamızı sağlayacak emülasyon yazılımı için metotları ana çizgileriyle belirtilmiş. Çabucak aşağıdan bahse ait olarak ortaya çıkmış şemaya da göz atabilirsiniz.

Bilhassa XDRAM, CELL işlemci ve RSX üzere PlayStation 3 donanımlarının daha ön planda olduğu bir şema olsa da, emülasyon ile eski PlayStation hafıza kartlarının bahsi geçen yazılım ile yeni sisteme aktarılması mümkün olabilecekmiş üzere görünüyor.

Bildiğiniz üzere Microsoft tarafından daha evvelden yapılan açıklama ile eski Xbox sistemlerinin etraf ünitelerinin Xbox Series konsollarında kullanılabildiğini öğrenmiştik. Birazcık geç de olsa, görünüşe nazaran Sony Interactive Entertainment da tıpkı yoldan giderek kullanıcılara böylesi bir imkan sunmanın planlarını yapıyor. Yenilenen PlayStation Plus servisi ile eski oyunları oynayabilmenin akabinde, bu da sevindirici bir öbür gelişme oldu. Natürel ki nihayete ererse. Bunun için şimdilik bekleyelim ve görelim diyelim.

Başa dön tuşu