Korsanlar PlayStation 5 Konsolunu Kırmayı Başardılar

Geçtiğimiz yılın sonlarına yanlışsız yaşanan birinci gelişmenin akabinde, uzun uğraşlar sonucunda, korsanlar PlayStation 5 konsolunu kırmayı başardılar. Mevzuya ait ayrıntılar haberimizde.

PlayStation 5 konsolunun kırılması için uzun vakittir bilgisayar korsanı kümelerinin çalışmaları devam ediyordu. Hatırlayacağınız üzere, Kasım ayı içerisinde, fail0verflow isimli bir küme tarafından paylaşılan bir Twitter gönderisi ile buna epeyce yaklaşıldığını görmüştük.

Bir dizi kodun yer aldığı bu paylaşım ile tüm simetrik PlayStation 5 kök anahtarlarına sahip olduklarını, konsol başına kök anahtar dahil olmak üzere tümünün yazılımdan elde edilebilir olduğunu da açıklamışlardı. Haliyle Jailbreak üretiminin yakın olduğu kestirim ediliyordu.

Korsanlar PlayStation 5 Konsolunu Kırdılar!

Konsolun çıkışının ikinci yılına yaklaşır iken, ortaya çıkan yeni bir haber ile PlayStation 5 konsolunun kırılması çalışmalarında bir sonuca ulaşıldığı söylendi. Korsan kümeler, ortak bir çalışma ile çekirdek alanına erişmişler ve WebKit tarayıcı motorundaki bir güvenlik açığı sayesinde süreci sonuca ulaştırmışlar. Öteki bir deyişle, büsbütün yazılım üzerinden bir kırılma süreci gerçekleştirilmiş.

Ancak bu kırılma süreci, geçtiğimiz yılın Ekim ayı içerisinde yayınlanmış olan 4.03 versiyonlu yazılım için gerçekleştirilmiş. Şirket bu durumdan haberdar olduğu ve yeni güncellemeler yayınlamaya devam edeceği için, bahsi geçen güvenlik açığının da kapatılacağına kuşku yok.

Verilen ek bilgilere nazaran, bu halde Silent Hills demosu P.T.’ye de ulaşılabilmiş iken oyunlara yasa dışı yoldan erişim de mümkün hale getirilmiş. Birden fazla PlayStation 5 kullanıcısının hayali olan 60 FPS Bloodborne da müjdelenmiş. Ayrıyeten farklı uygulamalar da yüklenebiliyormuş.

Başa dön tuşu