Horizon: Zero Dawn, PlayStation 5 için Yenileniyor Olabilir

Anlaşılan o ki, Sony Interactive Entertainment cephesinde yeni bir periyot başlıyor. The Last of Us oyunun büyük ölçüde görsel açıdan yenilenmiş bir versiyonu olan The Last of Us Part 1, geçtiğimiz ayın başlarında satışa sunulmuştu. Görünüşe nazaran böylesi bir yenileme de Horizon: Zero Dawn için geliyor. 2017 yılında çıkan oyunun PlayStation 5 versiyonu da gündeme geldi. Ayrıyeten çevrimiçi çok oyunculu bir oyun da geliştiriliyormuş. Ayrıntılar haberimizde.

Horizon: Zero Dawn, PlayStation 5 Versiyonuyla Geri Dönebilir

Çeşitli kaynaklar tarafından MP1st ve VGC sitelerine aktarılan bilgilerde, bahsi geçenin oyunun sıfırdan geliştirilmesi olup olmadığı belirtilmez iken, uygunlaştırılmış ışıklandırma, revizyondan geçirilmiş kaplamalar ve daha yeterli animasyonlar içerecekmiş. Ayrıyeten karakter modellemeleri de Horizon: Forbidden West düzeyine çıkartılacakmış.

Bunların dışında, devam oyunundaki erişilebilirlik seçeneklerinin, farklı grafik modlarının da getirilmesi gündemdeymiş. Hatırlayacağınız üzere Horizon: Forbidden West, Performans ve Kalite olmak üzere iki farklı modun yanı sıra, VRR takviyesinden faydalanılabilmesi için kare suratı kilidi de kaldırılmıştı. Bunun yenilenmiş Horizon: Zero Dawn için de geçerli olacağı söylenenler ortasında.

Oynanış bakımından ise ikinci oyun ile gelen iyileştirmeler sunulacağı belirtilir iken, kanatlı binekler ve planör üzere yeniliklerin aktarılıp aktarılmayacağı ise merak konusu. Ne var ki devam oyununun öyküsü ile kontaklı olmalarında ötürü orjinal oyunun yenilenmiş versiyonunda görmemiz pek muhtemel değil üzere.

Bildiğiniz üzere birinci oyun, geçtiğimiz yıl içerisinde PlayStation 5 güncellemesi almıştı. Her ne kadar DualSense dayanağı olmasa da, 2160p çözünürlükte 60 FPS akıcılığında oynayabilmek mümkün oluyor. PC versiyonu ise, çizim aralığı, daha yüksek kare suratları, 21:9 üzere geniş ekran takviyesi ve çok daha fazlasını sunuyor. Lakin karakter modellemeleri ve kaplamalar manasında rastgele bir görsel yenilik olduğunu söyleyemeyiz.

Her ne kadar birinci defa oynayacaklar için yenilenmiş bir Horizon: Zero Dawn çok ülkü olsa da, 2017 yılında çıkmış olan bir oyun için böylesi bir gayretin ne derece yerinde olacağı da merak konusu. Elbette şimdi resmiyet kazanmış bir durum yok, lakin ateş olmayan yerden dumanın çıkmayacağını da biliyoruz. Dusk Golem (AestheticGamer) ile duyurunun yakın olabileceğine işaret ediyor.

Öte yandan, PlayStation çatısı altında PC ve PlayStation 5 için çevrimiçi çok oyunculu bir Horizon da geliştirilme kademesindeymiş. İki farklı kaynak tarafından onaylanan bu projenin kooperatif takviyesi sunacağı ve özelleştirmenin iki farklı kabileyi kapsayacakmış.

Başa dön tuşu