Epic Games’e 245 Milyon Dolarlık Ceza

Epic Games, ABD Federal Ticaret Komisyonunun kararıyla 245 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Cezanın sebebiyse Fortnite’ın oyun içi satın alma sistemi.

Fall Guys ve Fornite gibi yapımların geliştiricisi olan ve dünyanın en büyük oyun platformlarından birisinin sahibi olan Epic Games, geçtiğimiz yıl Apple ile yaşadığı “komisyon” davası ile uzun süre gündem olmuştu. Şimdiyse Epic Games, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından oldukça büyük bir cezaya çarptırıldı.

Cezanın nedeniyse Epic Games’in bilinçsiz genç oyuncuları “kandırarak” onları oyun içi alışverişe zorlaması. Üstelik FTC’nin bununla ilgili somut kanıtları da var.

“Rastgele tuşlara bassanız bile V-Bucks satın alırsınız”

FTC tarafından yapılan açıklamada Fortnite’ın sahibi olan Epic Games’in bilinçsiz kullanıcıları kandırarak yasallığı şaibeli bir şekilde para kazandığı belirtildi. “Fortnite’ın karmaşık tuş kombinasyonları nedeniyle bazı kullanıcılar yanlış bir tuşa basarak yüzlerce dolarlık V-Bucks satın alabiliyor” diyen FTC yetkilileri, Epic’in bunu kasıtlı olarak yaptığını ve iade kabul etmeyerek amiyane tabiriyle paranın üstüne yattığını iddia ediyor.

FTC, Fornite hakkında internet ve Twitter’daki şikayetleri, yorumları ve Epic Games müşteri temsilcilerinin “iade alamayacaklarını” belirten mesajlarını da somut delil olarak gösteriyor.

Epic Games her ne kadar kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmese de FTC tarafından kendisine kesilen 245 milyon dolarlık cezayı ödemekle yükümlü. Ek olarak FTC, bu ödeme sisteminin düzeltilmesini de istedi.

Fornite, çocuklar için çok tehlikeli

FTC bu cezaya ek olarak Fortnite’ın hem arayüzünün hem de oyun içi sistemlerinin çocuklar için güvenli olmadığını belirtti. Epic Games’in çocuklar için hesap güvenliği özelliğini yetersiz bulan yetkililer, oyuna da ebeveyn kontrolleri gelmesi gerektiğini savundu. Epic Games ise bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Epic Games, Çocuk Oyuncular İçin “Güvenli Hesaplar” Sistemini Tanıttı: Yazılı ve Sesli Sohbet Olmayacak

Epic Games bu cezayla birlikte FTC’den en çok ceza alan şirketlerden birisi olmuş oldu.

Kaynak :
https://techcrunch.com/2023/03/15/ftc-fortnite-epic-games-purchases-settlement/

Başa dön tuşu